Haber Detayı
26 Haziran 2015 - Cuma 00:47
 
Çayyolu Halkının Kentsel Dönüşüm Mücadelesi
Bakanlar Kurulu, 15 Haziran 2015’te aldığı kararla Çayyolu'nda bulunan belli bölgeleri kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan etti.
Ankara Haberi
Çayyolu Halkının Kentsel Dönüşüm Mücadelesi

Bilindiği gibi Bakanlar Kurulu, 15 Haziran 2015’te aldığı kararla Çayyolu'nda bulunan belli bölgeleri kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan etti. Karar 23 Haziran tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili olarak Çayyolu Derneği bu kararı, Ankara Mimarlar Odası ile ortak hareket ederek yargıya taşıyacağını bildirdi.

Yapılan açıklamada "Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesinin Çayyolu bölgesi için aldığı yeşil alan değişikliği kararınına nasıl yargı yoluyla müdahale ettiysek, şimdi de Çayyolu'nun Kentsel Dönüşüm kararını yargıya taşıyacağız" denildi.

ÇAYYOLU DERNEĞİ'NDEN YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlar Kurulu, 15 Haziran 2015’te aldığı kararla Ankaralılar Caddesi çevresindeki alanı kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan etti. Karar 23 Haziran tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle ağaçlandırılacak alan Hazine’den Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş oldu. Milli Emlak’a ait olan arazi, İş Bankalılar ve Yarenler Sitelerince ağaçlandırılmak üzere 10 yıllığına kiralanmıştı.

Çayyolu Derneği Ankara Mimarlar odası ile Çayyolu Kentsel Dönüşüm alanını yargıya taşıyor

23 Haziran Resmi Gazete de Çayyolu ve Ankara’daki birçok alanın alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi ile ilgili, Çayyolu Derneği ve Ankara Mimarlar odası yargıya gidiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Çayyolu Derneği Başkanı Özgün Ökmen, Çayyolu ile ilgili olarak resmi gazetede yayınlanan kentsel dönüşüm karına ilişkin “Ankara’nın en değerli alanlarından biri olan Çayyolu bölgesi için alınan bu kararı, Ankara Mimarlar Odası ile birlikte hareket ederek yargıya taşıyacağız. Zaten bölgede bu konuyu yargıya taşıyacak başka sivil toplum kuruluşu bulunmuyor. Bizim tüzüğümüz bu davayı açmaya uygun. Derneğimizin ana sloganın da söylendiği gibi “Çayyolu’nun yağmasını önlemek için yola çıktık”  dedi.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Bakanlar, Kurulu, 15, Haziran, 2015’te, aldığı, kararla, Çayyolunda, bulunan, be
Yorumlar
Haber Yazılımı