Haber Detayı
15 Ekim 2014 - Çarşamba 00:52
 
15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü
Ankara İl Tarım Müdürü Muhsin Temel, Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ekonomi Haberi
15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü

Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemi vurgulamak amacıyla Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği’nin 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan ettiğini belirten Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin TEMEL, bu özel günün 1997 yılından beri ülkemizde de kutlandığını hatırlatarak bir mesaj yayınladı.

İl Müdürü TEMEL mesajında şunları söyledi:“Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını kadın çiftçiler gerçekleştirmektedir.

            Tarım ülkemiz için ne kadar önemli bir sektör ise kadın çiftçilerimiz de bu sektör için o kadar önemlidir. Ülkemizdeki küçük tarım işletmelerinde işgücü büyük oranda kadın çiftçilerimizin omuzlarındadır. TÜİK’in yaptığı araştırmalara göre Türkiye’de çiftçilerimizin %50’si kadınlardan oluşmaktadır. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4’ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken bunun karşılığını tam olarak alamamaktadır. Üstelik kadın çiftçilerimiz bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır.

            Bu gerçekleri gören ve tarımın kadınların omuzlarında yükseleceğine inanan Bakanlığımız, tarımsal destekleme, proje ve eğitimlerde kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık vermektedir. Özellikle tarımsal sanayide kadının da olmasını isteyen Bakanlığımız, gerek IPARD projeleri gerekse Ekonomik Yatırımlar programında kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Kadın Çiftçiler Bilgi ve Proje Yarışması” çiftçilerimizin özgüvenini artırmaktadır.

            Son yıllarda kadınların tarıma ve tarımsal sanayiye daha çok katılmalarıyla tarımda büyük gelişmeler yaşandı. Tarım ve tarımsal sanayiye kadınların ağırlıklı olarak katıldığı son on yılda tarımsal hasılamız 23 milyar dolardan 62 milyar dolara yükseldi. Kadınlarımızın bu sektörde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, kooperatif ve birliklerle daha çok yer alması gerekiyor.

            Bu vesileyle, tarlada tarımın her aşamasında neredeyse % 80-90’lara varan oranlarda işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan  ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, İl, Tarım, Müdürü, Muhsin, Temel, Dünya, Kadın, Çiftçiler, Günü, dolayıs
Yorumlar
Haber Yazılımı