Haber Detayı
23 Nisan 2017 - Pazar 20:08
 
23 Nisan'da Çocuklar, Altınköy'de Buluştular
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklar Altınköy’de unutamayacakları bir gün geçirdiler.
Altındağ Haberi
23 Nisan'da Çocuklar, Altınköy'de Buluştular

Altındağ Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı rengarenk bir etkinlik ile kutladı. 7'den 70'e her yaş grubunun katıldığı "Gelenekten Geleceğe Nesiller Buluşması" programı Altınköy Açık Hava Müzesi'nde düzenlendi. Köy Meydanında oyun oynayan çocuklar, çeşme başında su dolduran genç kızlar, taş değirmende bulgur öğüten köylü kadınlar, gözleme açanlar ve lokma dökenlerle köy meydanında bayram havası esti.

Altındağ Belediyesi'nin Ankara’ya kazandırdığı Altınköy Açık Hava Müzesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen şenliğe çocuklar dedeleri ile geldi. Köy Okulu önünde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın devamında en büyük ilgiyi ağaç aşılama eğitimi gördü. Dede ve torunlar ceviz ağaçlarını aşılama sistemi ile hiç ayrılmamak üzere birleştirdi.

ALTINKÖY, UNUTULMAYA YÜZ TUTAN GELENEKLERİ GELECEK NESİLE AKTARIYOR

"Altınköy'de bugün gördüğümüz her şey aslında bizim örfümüz adetimiz" diyen 65 yaşındaki Orhan Baki de 10 yaşındaki torunu Umut Şimşek ile etkinliğe katıldı. Dedelerin bildiklerini torunların da öğrenmesi gerektiğini belirten Orhan Baki, "Şimdiki çocuklarımız bizim sokakta oynadığımız oyunları bile bilmiyor. Bizler yakan top oynardık, topaç çevirirdik, top oynardık, kırk çeşit oyunumuz vardı. Burada gezerken de gördüm, ustalar topaç yapıyor. Ben Umut'un da bu oyunları öğrenmesini isterim. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile de kültürümüzün nesilden nesile aktarılmasını, daha eğitimli ve daha çağdaş çocuklarımızın yetişmesini umut ediyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 23, Nisan'da, Çocuklar,, Altınköy'de, Buluştular,
Yorumlar
Haber Yazılımı