Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 18:44
 
31 Mayıs 'Dünya Tütünsüz Günü'
Her yıl 31 Mayıs’ın tüm dünyada “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlandığını söyleyen Liv Hospital Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Gönüllü, ‘’Dünyada 2017 yılı için bugüne özel seçilen temanın “Gelişimin Önündeki Tehdit; Tütün” olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi
31 Mayıs 'Dünya Tütünsüz Günü'

Liv Hospital Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Gönüllü burada amacın, ‘’Dünya Tütünsüz Günü’nde sigara bırakmanın öneminin kavranması; küresel halk sağlığı sorunu olarak tütünün zararlarının vurgulanması’’ olduğunu söyledi.

Her yıl 6 milyon insanın tütün kullanımı nedeniyle ölmekte olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Gönüllü, eğer yoğun önlemler alınamaz ise bu sayının 2030 yılından önce 8 milyona çıkacağının altını çizdi. Dr. Gönüllü şu bilgileri verdi: ‘’Tütün kullanımı; cinsiyet, yaş, ırk, kültür, eğitim düzeyi gözetmeksizin herkese zarar vermektedir. Küresel olarak her yıl 90 000 genç sigaraya başlamakta ve bunların da dörtte birinin 10 yaşın altında olduğu bilinmektedir. Sigara ne kadar erken yaşta denenirse o kadar kolay bağımlılığa neden olmaktadır.’’

Tütün kullanımı, sağlık harcamalarında çok ciddi artışa neden olmaktadır

Tütün kullanımının, sağlık harcamalarında artış ve üretimde düşmeye yol açarak ulusal ekonomilere çok büyük ölçülerde yük getirdiğini belirten Prof. Dr. Uğur Gönüllü, ‘’Sağlık harcamalarındaki artışla birlikte, o ülkedeki açlık pompalanmakta, ulusal bütçeden eğitim ve sağlık hizmetlerine ayrılan pay daha da düşerek kısır bir döngü oluşmaktadır. Bu süreç de gelişimin önünde çok büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.‘’ dedi.

Prof. Dr. Uğur Gönüllü açıklamalarını şu şekilde tamamladı: ‘’Bunların yanı sıra tütün ekimi ciddi miktarlarda haşere ilacı ve gübre kullanımına neden olarak suların kirlenmesine yol açmakta, bu durumda doğayı kirleterek her yıl 2-4 oranında yeşil kuşağın kaybına neden olmaktadır. Tütün endüstrisinin doğaya verdiği zararlar arasında, ayrıca oluşturduğu 2 milyon tonun üzerindeki katı atıkta unutulmamalıdır.’’

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 31, Mayıs, 'Dünya, Tütünsüz, Günü',
Yorumlar
Haber Yazılımı