Haber Detayı
05 Ağustos 2017 - Cumartesi 19:49
 
900 Yıl Sonra Bulunan Gizemli Mumya Şaşırttı
Arkeologlar 12. yüzyılda mumyalanan 35 yaşındaki bir kadının kalıntılarına ulaştı. Bakır ve deri kullanılarak mumyalanan kadının mezarı 900 yıl sonra Kuzey Kutbu'nda bulundu.
Güncel Haberi
900 Yıl Sonra Bulunan Gizemli Mumya Şaşırttı

SAÇLARI VE KİRPİKLERİ HİÇ BOZULMAMIŞ

Bilim adamlarının 'Polar Prenses' adını verdiği kadının mumyası ile şaşırtıcı detaylara ulaşıldı. Mukozasından dikkatlice ayrıldıktan sonra dişlerinin, saçlarının ve kirpiklerinin aynı şekilde kaldığını gözlemleyen bilim adamları 'Bu araştırma ile saçların ne kadar yıl dayanabildiğini görmüş olduk' dedi.

3 DÜZİNE ERKEK CESEDİNİN İÇİNDE TEK SAĞLAM KALANI

Mumya kadının yaklaşık 3 düzine erkek mezarının ortasında bulunması ise arkeologlar tarafından 'şaşırtıcı' olarak yorumlandı. Araştırmacılar, başta sadece yetişkin erkekler için yapılmış bir mezar alanı olduğu düşündükleri alandan kadın bedenine rastlanmasının durumu esrarengizleştirdiği düşüncesinde.

Çevresinde bulunan onca erkek bedeninin içinde tek sağlam kalan mumya olan 'Polar Prenses'in Pers'le bağlantılı avcılık ve balıkçılıkla uğraşan bir medeniyete dahil olduğu düşünülüyor.

Kadının kimliğine ulaşılamamış olması ise beraberinde bazı iddiaları getirdi. Kadının hiç bozulmayacak şekilde mumyalanmış olması prenses olabileceği düşüncesini artırırken, çevresindeki erkeklerinse kadını korumak üzere yanında bulunan askerleri olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 900, Yıl, Sonra, Bulunan, Gizemli, Mumya, Şaşırttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı