Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 01:00
 
Ali Elvan Cami ve Türbesi'nin Açılışı Yapıldı
Açılışı Etimesgut Kaymakam Fuat Gürel, Belediye Başkanı Enver Demirel, Müftü Yunus Can ve camii cemaati birlikte yaptıla
Etimesgut Haberi
Ali Elvan Cami ve Türbesi'nin Açılışı Yapıldı

Etimesgut Belediyesi tarafından Elvan Camii'nin yerine yapılan Ahi Elvan Camii ve Türbesi, kılınan cuma namazıyla birlikte dualarla açıldı. Camii ve türbenin açılışını Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Etimesgut Belediye Başkan Enver Demirel, Etimesgut Emniyet Müdürü Nail Akça, Etimesgut Müftüsü Yunus Can ve camii cemaati birlikte yaptılar.

Başkan Demirel, Elvan Mahallesi'ndeki eski Elvan Camii'nin yerine, yanındaki Ahi Elvan Türbesi'nin dokusunu koruyarak güzel bir cami inşa ettiklerini söyledi. Ahi Elvan Cami ve Türbesi'nin, Orta Asya İslam alimlerinden Yusuf Hemedani'nin camii ve kabrinin benzeri olduğunu belirten Demirel, ilçeye ayrıca 2 manevi eser daha kazandırdıklarını ifade etti.

Başkan Demirel, "Bağlıca Mahallesi'nde Ahi Mesud'un kabrinin olduğu alanı da yeniden düzenleyerek 'Ahi Mesut Türbesi' olarak ilçemize kazandırdık. Yine ilçe tarihimizde önemli bir yere sahip olan Emiryaman hazretlerine ait mezarı da anıt mezar olarak inşa ettik. Cami ve çevre düzenleme çalışmalarını da yürütüyoruz. Örnek hizmet binası olarak inşaa ettiğimiz İlçe Müftülüğümüz binasını da büyük ölçüde tamamladık. İlçemizdeki tarihi yapıları da aslına uygun şekilde restore etmek ve bakımlarını yapmak için çalışma başlattık" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ali, Elvan, Cami, ve, Türbesi'nin, Açılışı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı