Haber Detayı
13 Eylül 2013 - Cuma 02:06
 
Ali Doğan'dan Enver Demirel'e Eleştiri
AK Parti Etimesgut İlçe Başkanı Ali Doğan, 5 yıldan bu yana ilçenin kanayan yarası haline gelen İş ve Ticaret Merkezi ile ilgili olarak gazetemize konuştu.
Etimesgut Haberi
Ali Doğan'dan Enver Demirel'e Eleştiri

   AK Parti Etimesgut İlçe Başkanı Ali Doğan, 5 yıldan bu yana ilçenin kanayan yarası haline gelen İş ve Ticaret Merkezi ile ilgili olarak gazetemize konuştu. Ali Doğan, MHP’li Belediye Başkanı Enver Demirel’i eleştirirken “Burasıyla ilgili ne bir projesi var, ne bir çalışması var. 2009 seçimlerinde siyasi malzeme olarak kullandığı İş ve Ticaret Merkezi nedeniyle hem halkımızı milyonlarca lira zarara uğrattı, hem de HASTANE ELDEN GİDİYOR diye yaygara yapıyor” dedi.

İŞTE ALİ DOĞAN'IN AÇIKLAMALARI:

   “Öncelikle konuya şurada başlamak istiyorum;
29 Mart 2009 yerel seçimlerinden yaklaşık 1 yıl öncesinde, mevcut belediye başkanı Enver Demirel o günlerde MHP’nin ilçe başkanıydı ve belediye başkan adaylığı açıklanmıştı. Seçimlerden 1 yıl öncesinde de burasıyla ilgili olarak Hamit Yavuz ile birlikte mahkemeye vererek dava açmıştı.
    Gerekçe olarak, İş ve Ticaret Merkezi’nde paylaşımın adilane olmadığını söylüyordu. Seçim döneminde de hep bunu kullandı. Yüzde 34.16’lık kısmın belediyeye verilmesi, geri kalan kısmı ise müteahhit firmanın aldığını herkese anlatmıştı. Burayı mahkemeye vererek yürütmeyi durdurma kararı alan belediye başkan adayının öncelikle seçimlerden sonra belediye başkanı olduktan sonra bu binayla ilgili olarak ne yapacağını herkese anlatması gerekirdi. Bir çalışmasının, projesinin, planlamasının olması gerekirdi. Bugün yaptığı gibi o günlerde de siyasi rant elde edebilmek için sadece seçimleri kazanmayı düşünmüş. Etimesgut’ta bu binayı işlemiş, haksız kazanımları ortaya koymaya çalışmış. Seçimler öncesinde bu binayla ilgili planlama içinde de bulunmamıştı.
   Şimdi, Belediye Başkanı olduktan sonra müteahhit firmayla anlaşarak 32 trilyon lira bir para ödeyerek faiziyle birlikte 46 trilyon liraya belediyeye aldı.
   Etimesgut kamuoyuna soruyorum;
   Etimesgut Belediyesi’nin zarar ettiğini düşündüğü bir yatırıma itiraz edip 32 trilyon liralık bir maliyeti bulan binaya 14 trilyon lira faiz ödeyerek 46 trilyon liraya mal etmek Belediyemize bir zarar değil midir? Burada zarar yok mudur? Bu belediye başkanımız bu binayı aldıktan sonra yüzde 50’ye verseydi 14 trilyon liralık bu zararı bu binadan karşılamayı düşünüyor muydu? Ben bunu sormak istiyorum. Siz haksız kazanç var diyorsunuz, kamu zararı var diyorsunuz 14-15 trilyon liralık bir faizi ödüyorsunuz..
   Haydi bunları yaptık diyelim. Üzerinden yaklaşık 2,5 yıl gibi bir süre geçiyor ve bu süre içinde hiç kimseye pazarlayamıyor, ihaleye çıkamıyor, bu binayla ilgili hiç bir çalışma yapmıyorsunuz. Proje yok, planlama yok! Böyle bir kabiliyetiniz, öngörünüz yok!
   Bu bina maalesef burada çürümeye terk edilmiş iken, AK Parti iktidarı olarak Etimesgut’ta hastane yapım çalışması kapsamında mevcut hastanenin yerine bina yapmak için çalışma başlatıyor. İyi niyetli bir çalışma ile biz, Etimesgut’a modern bir hastane yapabilir miyiz konusunda çalışma içindeyken Sağlık Bakanlığı hem Etimesgut’un sağlık problemini çözmek hem de Belediyemizi bu çürümeye terk edilmiş binadan kurtarabilmek için girişimlerde bulunuyor.
   Sağlık Bakanlığı, bu binayı alabilmek için bir çalışma başlatmıştı. Ama yine Sayın Demirel, bu olaya hizmet yönünden değil siyasi rant gözüyle bakarak kendi lehine kullanmaya başlıyor. Kullanmaya da devam ediyor. Tekrar soruyorum, Sağlık Bakanlığı’nın hastane yapma gibi bir niyeti olmasaydı bu binayı neden alsın? Böyle bir girişimde bulunsun?
   Biz siyasi olarak olaylara bakmıyoruz. Ülkemizin, bölgemizin menfaatlerini önde tutuyoruz. Vatandaşlarımızın vergileriyle alınan bir yeri ekonomik ve en iyi hizmeti verebilmek adına kullanmak istiyoruz. Kaldı ki Etimesgutumuzun 250 yataklı bir hastaneye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu hastanenin de mevcut yerine yapılmasıyla ilgili bir kanaat oluştu. Böyle bir hastanenin maliyeti ortada. Yıllardır hastanenin yeri Etimesgut’ta belli. Tüm sağlıkla ilgili kuruluşlar, eczanesinden tutun Kaymakamlığına kadar hastanemizin bulunduğu bölgede. Mevcut hastane binamız, tamamen sağlık kompleksi şeklinde yapılmış bir proje. Hastenimiz şimdi mevcut hastanemizin yerine yapılıyor.
    Aslında hastanemiz elden gitmiyor, mevcut yerine yapılıyor. Yapılacak ve biz olaya hizmet yönünden bakıyoruz. Böyle bir sağlık problemi Etimesgutumuzun var mı, elbette var. Ve hastanemiz yapılacak. 250 yataklı hastane yapımıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’mız çalışmalarını tamamlayarak şu anda ihale aşamasına gelmiştir. Sağlık Bakanlığı tüm planlamalarını tamamladı. Sadece bizim hastanenin yeri konusunda iki alternatifimiz bulunuyordu. Birisi mevcut hastanenin yeri, diğeri ise Etimesgut’ta kaderine terk edilmiş olan İş ve Ticaret Merkezi’nin yeri.
   Bakanlığımız İş ve Ticaret Merkezi ile ilgili olarak tüm çalışmalarını yaptı. Buranın planlaması tamamen ticaret merkezi olarak yapılmış. Böyle bir binayı alıp hastaneye çevirdiğiniz zaman yapacağınız değişiklikler, sağlık tesisine dönüştürmek çok kolay değil. Evet, Bakanlığımız bu konuda projelerini tamamladı. Tüm hazırlıklarını gerçekleştirdi ancak hem maliyet yüksekliği hem de hastaneye uygun olmaması nedeniyle iptal etti. Burayı hastaneye çevirmenin, yeniden sıfır bir bina yapmaktan çok daha fazla maliyet gerektirdiği ortaya çıktı. Biz, Sayın Demirel’i kurtaralım derken yükse maliyette bir hastane mi yapmalıydık. Kesinlikle hayır!
   Etimesgut’umuz, 250 yataklı bir hastaneye kavuşacak. Mevcut hastanemizin bulunduğu alana yapılacak hastaneyle ilgili her türlü çalışma tamamlanmış ve aldığımız bilgilere göre de bir kaç ay içinde ihalesi yapılarak çalışmalara başlanacak. Bunu tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

  DAVA AÇILMAMIŞ OLSAYDI
 BURASI FAALİYETE GİRECEKTİ

   Evet, müteahhit firma burayı 2009 yılında bitirecekti. Çünkü yapılan sözleşme o şekildeydi. Hem Belediyemiz 46 trilyon lira gibi bir rakamı kasasından ödemeyecekti, hem istihdam sağlayacaktı, hem buradan emlak vergisi geliri, kira geliri alacaktı, hem de Etimesgut İlçe Merkezimizin cazibesi artarak çok daha güzel bir şekile bürünecekti.
   Bugün Etimesgut’umuzun en büyük sorunlarından birisi işsizlik, siz aynı zamanda istihdam yaratacak bir projeye de engel oldunuz. Bunu mevcut belediye başkanı yapmış ve Etimesgut’a büyük bir zarar vermiştir.

   AKYURT’UN HESABINI VER!
   Sayın Demirel bazı şeyleri atlıyor, bugün Akyurt Market olarak bilinen yeri de kendisi yapmıştı biliyorsunuz. İş Merkezi olarak yapılan Akyurt Market’in bulunduğu yer ile şu anki yapılan İş ve Ticaret Merkezi’nin maliyetleri arasında dağlar kadar fark var. Daha düyük bir yüzdeyle verdi, iskanı-ruhsatı olmayan bir binaydı, burayı ne hale getirdi önce onu anlatsın. Şimdi kalkıp İş ve Ticaret Merkezi’ni eleştiriyor.
   Göreve geldiği ilk günden bu yana, İş ve Ticaret Merkezi için ‘müşterim var, ben burayı elden çıkaracağım’ diyordu. Şimdi ne oldu? Kendisinin yapamadığı bir işi bizim üzerimize yıkmaya çalışıyor. Kaldı ki biz sadece Etimesgutlunun menfaatini düşündük, burayı hastaneye çevirelim diye olaya yaklaştık. Hatta kendi partililerimizden bile eleştiri aldık. Bu tepkilere rağmen biz böyle bir olaya giriştik. Sayın Demirel’in, Sağlık Bakanlığına tahsisinden önce kendisinin bir girişimi var mıdır? Lütfen açıklasın.. Yok çünkü! Talep bizden gitti..

  HASTANEMİZ YAPILACAK!
   Bizim amacımız, Etimesgut’a bir hastane kazandırmaktır. Sağlık konusu bizim için çok önemli. Hastane olarak planlanmamış bir binaya talip oldu Sağlık Bakanlığı, yaptığı araştırma ve incelemelerde uygun olmadığına karar verdi. Olay budur. Hastanemiz bir yere gitmiyor, nereye yapıldığı önemli değil. Hastaneyi Etimesgut’a kazandırmaktır. Sayın Demirel’in hastane yapma gibi bir planı bile yoktu. Hiç bir katkısı olmadığı bir şeyin üzerinden şimdi siyasi rant elde etmeye çalışıyor.
   “Benim elimde 3 yıldır patlamıştı, böyle bir imkan geldi kaçırmayım” demiyorsunuz. Maliyeti 19 bin lirayı geçen brandalarla Etimesgutlulara reklamını yapıyorsunuz hastane oluyor diye. Bu nasıl bir anlayıştır Etimesgutlulara havale ediyoruz.
   Bunun sorumlusu tamamen Enver Demirel’dir. Bu vebalin altından nasıl kalkacak kendisi düşünsün. Hakkımı helal etmiyorum kendisine. Vergisini veren, çöp ve temizlik vergilerini ödeyen Etimesgutluların, evine ekmek götüremeyen Etimesgutluların parasını çar çur ederek faiziyle birlikte götürüp müteahhit firmaya vermiştir. Sonucuna Etimesgutlu katlanmaktadır. Böyle bir belediye hiçbir yerde yoktur. Bir suçlu arıyorsa eğer önce kendine dönüp bakmalıdır.”

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: AK Parti, Etimesgut, İlçe Başkanı, Ali, Doğan, 5, yıldan, yana, ilçeni
Yorumlar
Haber Yazılımı