Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 12:21
 
Alparslan Hüyük, En Büyük Hayalini Açıkladı
19 Eylül Gaziler Günü olması münasebetiyle, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Etimesgut ve Sincan Temsilciliği’nin Başkanı Alpaslan Hüyük ile görüştük. Başkan Hüyük, Gaziliğin önemi üzerinde dururken en büyük hayalini gazetemize anlattı.
Etimesgut Haberi
Alparslan Hüyük, En Büyük Hayalini Açıkladı

19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle kendisiyle görüştüğümüz Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Etimesgut, Sincan Temsilciliği Başkanı Alpaslan Hüyük, en büyük hayalinin “Bölgemize bir Gaziler Evi yapılması” olduğunu belirtirken yaklaşan yerel seçimler öncesinde Belediye Meclislerinde Gazi ve Şehit Ailelerinden de temsilcilerinin olması gerektiğini söyledi ve “Bizleri düşünen siyasiler kazançlı çıkar” dedi.

 
    Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Etimesgut ve Sincan Temsilciliği’nin Başkanı Alpaslan Hüyük ile, 19 Eylül günü kutlanacak olan ‘Gaziler Günü’ öncesinde bir görüşme yaptık. Hüyük, ülkemizde Gaziliğin-Şehitliğin anlam ve önemi üzerinde durmayacağını çünkü kahraman Türk Milleti’nin bu duyguları çok iyi bildiğini belirterek gazetemize şunları söyledi:

   EN BÜYÜK HAYALİ

    “Öncelikle bize gösterdiğiniz bu ilgi ve alakadan dolayı Flaş Gazetesine ve sizlere teşekkür ediyorum. Yaklaşık 4,5 yıl önce bu göreve geldim ve geldiğimiz zaman 3-4 bin civarında olan gazi ve şehit ailelerimizin birbirlerini dahi tanımadığına tanık oldum. Bunu gördüğüm için şehit alilerimizin tamamına yakınını ziyaret ederek işe başladım. Sincan ve Etimesgut’ta bunların büyük bir bölümüne ziyaretler gerçekleştirdik, toplantılar yaptık. Gazi ve Şehit Ailelerimizin birbiriyle kaynaşmasını arzu ettik. Düşündüğümüzü gerçekleştirdik ve yüzde 75’ine ulaştık. Aralarındaki tanışmayı ve kaynaşmayı da sağladık.
   En çok hayal ettiğim konuların başında ki bunu Sincan ve Etimesgut Belediye Başkanlarımız ile birebir konuştuk. Bölgemizde yerel yönetimler tarafından oluşturulan bir çok evler var. Gençlik Evi veya konağı, Hanımlar Konağı, Emekliler Konağı, Hanımlar için evler vs... Gazi ve Şehit Ailelerimiz için neden bir evimiz veya konağımız yok? Bu konuda Belediye Başkanlarımızın duyarlı olmasını istiyorum. Sincan’da ve Etimesgut’ta ayrı ayrı yapılabilir veya tek bir noktada olabilir. Bunu hasretle bekliyoruz, neden olmasın. Gazi ve Şehit Ailelerimizin biraraya gelebileceği böyle bir yer kurulabilir. Olması gereken bir şey. İnşallah yetkililerimiz sesimizi tekrar buradan duyarlar. En büyük hayalim, bölgemize bir Gazi ve Şehitler Evi’nin yapılması.
   Öte yandan Gazi ve Şehit Ailelerimizin çocukları için de eğitim hayatına devam eden çocuklarımız için burs sağlanması noktasında da çalışmalarımız sürüyor. Öte yandan 4,5 yıldır bu görevi sürdürdüğüm süre içerisinde bizler unutuluyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları, Yerel yöneticilerimiz, İşadamlarımız, önemli kuruluşlarımız bizleri unutuyorlar, ziyaretimize bile gelmiyorlar. Bu bizleri üzüyor. Bizleri ziyaret etmeleri, yanımızda olduklarını göstermek bizleri mutlu edecektir. Etimesgut Kaymakamımız Fuat Gürel’i bu konuda ayırmak istiyorum. Kendisinin ilgi ve alakası bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Unutmamak gerekir ki bu ülke gazilerine ve şehitlerine, ailelerine çok şey borçlu.”


YEREL SEÇİMLER..

    Yaklaşan yerel seçimler öncesinde siyasi platformlarda, siyasi ortamlarda Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Sincan-Etimesgut Temsilcisi olarak yer alıp almayacağını sorduğumuz soruya Hüyük şöyle cevap verdi:

   “Aslında bizlerin gerek Gazi Meclisimizde (TBMM’nde) ve gerekse yerel yönetimlerde temsil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bizlerden birisinin milletvekili olmasını arzu ederdik ama olmadı. Önümüzde bir Belediye Başkanlığı seçimleri var. Aynı şekilde belediye meclislerinde de bizlerin temsil edilmesi, Gazi veya Şehit Ailelerinden birisinin de olması gerekmez mi? Hem bölgemizde, hem de Türkiye genelinde temsil noktasında bunu arzuluyoruz. Kendi adıma talebimi soracak olursanız, biz talep etmeyiz çünkü istenilen pozisyondayız. Ama özellikle kendi bölgemde sayıları 3-4 bini bulan Gazi ve Şehit Ailelerimizi temsilen meclise girmek isteriz. Bunu bizim değil, siyasilerin düşünmesi gerekir. Bizi düşünen kazanır diyorum.”
 
ALPASLAN HÜYÜK KİMDİR?
   1995 yılında Hakkari Dağ Tugayı’nda görevi yaparken Karkuk Kampında eli kanlı PKK Terör Örgütü’ne karşı mücadele ederken sol bacağı ve sol kolunda vurularak gazi oldu. 4,5 yılı aşkın bir süredir Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Etimesgut ve Sincan Temsilciliği Başkanı olarak görev yapıyor.
    Bizim devlet ile camiamız arasında köprü vazifesi yapmaktır. STK’lar ile, Belediyelerimiz ile, aziz Türk milletimiz ile camiamız arasında köprü görevi görüyor. Gerek Etimesgut, gerekse Sincan ve Ankara genelinde yasal faaliyetleri arasında gerek hükümet yetkileriyle, hem de milletvekilleriyle, siyasi partilerle görüşerek sorunları hakkında kendilerini bilgilendiriyor, Gaziler ve Şehit Aileleri adına yapılması gereken konuları dile getiriyor. Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile de camiaya yönelik hizmetler sürdürüyor. Öte yandan sosyal ve kültürel açıdan da çeşitli etkinliklerde bulunuyorlar. Yerel yönetimler aracılığıyla gazileri ve şehit ailelerini kültür gezilerine götürmek gibi.
  TC Devletinin şehitlik ve gazilik mertebesi verdiği herkes, Vakfın doğal üyesi ve Vakıf üyelerinden kesinlikle aidat alınmıyor.
   Sincan ve Etimesgut genelinde toplam olarak 1.000’e yakın üyeleri bulunuyor. Bu toplama gazi ve şehit ailelerini de eklersek 3-4 bin kişilik bir camiaya hitap ediyor. Temsilcilik, sosyal ve ekonomik konularda üyelerine yardımcı olmayı amaç edinmiş.
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Alparslan, Hüyük,, En, Büyük, Hayalini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı