Haber Detayı
29 Temmuz 2017 - Cumartesi 12:40
 
Altındağ'da Üçüncü Hasat Şenliği Başladı
Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi Altınköy, toprağın bereketini, emeğin gücünü ve köy yaşantısının tüm güzelliğini “3. Hasat Şenliği” ile bir kez daha gösterdi.
Altındağ Haberi
Altındağ'da Üçüncü Hasat Şenliği Başladı

Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi Altınköy, toprağın bereketini, emeğin gücünü ve köy yaşantısının tüm güzelliğini “3. Hasat Şenliği” ile bir kez daha gösterdi. Altındağ Belediyesi’nin 30 Temmuz gününe kadar devam edecek geleneksel Hasat Şenliği’ni, tırpan çekiçleyip, ekin biçerek, değirmende öğüttüğü buğdayı ekmeğe dönüştürerek başlatan Başkan Veysel Tiryaki, “Ben köyde büyüdüm. Üniversite mezuniyetime kadar da bir köylünün yaptığı tüm işleri yaptım. O nedenle biliyorum ki Altınköy, çocuklarımız için uzak kaldıkları doğal hayatın okulu olacak” dedi.

Altındağ Belediyesi’nin 100 yıl önceki köy kültürünü korumak ve bu zengin mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla 650 dönümlük bir alana kurduğu Altınköy, “3. Hasat Şenliği” ile de Anadolu’ya özgü kadim hasat ritüellerini yeniden hayata geçirdi.

HASAT ŞENLİĞİ BAŞKAN TİRYAKİ’NİN EKİN BİÇMESİ İLE BAŞLATILDI

Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği hasatı, “Gururla söylüyorum ki ben bir köylü çocuğuyum. Ekmeğin topraktan nasıl çıkarıldığını bilirim” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki başlattı. Altınköy’ün meydanında vatandaşlarla buluşan Tiryaki, “Altınköy’e araba sokmuyoruz. Altınköy’de piknik alanı da yok! Çünkü Altınköy, çocuklarımız sütün nasıl sağıldığını, ekmeğin nasıl yapıldığını görsün, öğrensin; 100 yılı aşan pek çok köy geleneklerimizi tanısın, bilsin diye var. Bugün, köyde hasat var. Burada çalışan köylülerimizle birlikte ekmeğimizi topraktan çıkararak, bereketi paylaşacağız” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Altındağ'da, Üçüncü, Hasat, Şenliği, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı