Haber Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 21:09
 
Altındağ'da Hastane Taşınmasına Tepkiler Yükseliyor
CHP Ankara Milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz, taşınacağı söylenen Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’ni ziyaret etti.
Sağlık Haberi
Altındağ'da Hastane Taşınmasına Tepkiler Yükseliyor

CHP Ankara Milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz, taşınacağı söylentisi nedeniyle Altındağ halkının büyük tepkisine neden olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’ni ziyaret etti. CHP İlçe Başkanı Servet Akman’ın da katıldığı ziyarette, hastane yetkilileri kendilerine devredilen yeni bina nedeniyle geçici olarak acil servisi kapattıklarını söyledi. CHP’li vekiller, en temel Anayasal hak olan sağlık hizmetine halkın en kolay biçimde ulaşması gerektiğini vurgulayarak, hastanenin hizmetine devam etmesinin önemini vurguladı. İlçe Başkanı Akman ise hastanenin taşınması durumunda evde doğumun artacağı, anne ve bebek ölümlerinin hızlanacağı uyarısında bulundu.

İLÇE HALKI TEPKİLİ

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’nin girişine geçtiğimiz günlerde acil bölümünün kapatıldığına yönelik bir yazı asıldı. Yazıda taşınma sürecinden dolayı kadın doğum acil hizmetinin verilemediği belirtilerek, “31 Ekim saat 08:00’den itibaren kadın doğum hizmeti Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin Turgut Özal Ek Binası’nda verilecektir” denildi. Acil bölümünün kapatılmasına tepki gösteren ilçe sakinleri, hastanenin tamamen taşınacağına yönelik duyum aldıklarını belirterek, “Hastane hem anne adayları ve anneler, hem de çocuklar için çok önemli. Hastanemizin kapatılmasını istemiyoruz. Burada yaşayan insanların çoğu bölgelerinden çıkmamış, otobüs, taksi bile kullanmamış, bu insanların Balgat’a gitmeleri söz konusu değil ” sözleriyle duruma tepki gösterdi. İlçe sakinleri, “Hem bizden üç çocuk yapmamızı istiyorlar, hem de hastaneyi kapatıyorlar” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“SAĞLIK HİZMETİ EN TEMEL HAK”

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, sağlık hizmetinin en temel Anayasal hak olduğunu belirterek, Altındağ halkı için büyük önem taşıyan hastanenin hizmetine kesintisiz devam etmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’nin Altındağ için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Hastanenin taşınmasına bölge halkı da bizler de karşıyız. Buradaki hizmetin aksamadan sürdürülmesi önemli” dedi. Yılmaz, hastanenin çevresinde iş yapan taksici, minibüsçü ve diğer esnaf için de hizmetlerin devam etmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

“HASTANE TAŞINIRSA ANNE-BEBEK ÖLÜMÜ ARTAR”

CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman, hastanenin tamamiyle kapatılması durumunda bölge halkının büyük mağduriyet yaşayacağını belirterek, “Yıllardır hizmet veren bu hastane Altındağ’ın bir parçası. Hem anneler ve anne adayları, hem de çocuklarımız için hastanenin taşınmasını ya da kapatılmasını istemiyoruz. Ben de bu hastanede doğdum. Benim açımdan da bu hastane çok önemli. Eğer buradaki hizmetler tamamiyle Balgat’taki ek binaya taşınırsa buradaki anne adayları hastaneye gitmez, evde doğumlar artar. Bunun sonucu olarak da anne ve bebek ölümlerinde artış yaşanır” uyarısında bulundu.

HASTANE YETKİLİLERİ: “KAPANMA GEÇİCİ”

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Cihan Döğer, 15 Temmuz operasyonlarının ardından kapatılan Balgat’taki Turgut Özal Hastanesi’nin kendilerine devredildiğini, hastanenin bazı bölümlerini ek bina olarak yeni hastaneye taşımayı planladıklarını söyledi. Personel yetersizliği nedeniyle doğum bölümündeki acil servisin kapatıldığını, bu konuda 112’yi de bilgilendirdiklerini anlatan Döger, “Hastanenin kapatılması söz konusu değil. Bu geçici bir kapatma. Eleman yetersizliğimiz söz konusu. Bu nedenle anestesi uzmanı, kadın doğum ve çocuk doktoru talebinde bulunduk. Yüksek Riskli Gebelik Bölümü’nü Balgat’taki ek binaya taşıyacağız. Ayrıca burada tüp bebek bölümü açacağız. Bütün bu çalışmalar hastanenin hizmet kalitesinin artırılması için” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, Ankara, Milletvekilleri, Şenal, Sarıhan, Necati, Yılmaz, taşınacağı, söylen
Yorumlar
Haber Yazılımı