Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 23:18
 
Anadolu Kültürü ‘’Arabuluculuk’’ Anatolia’da Hayat Bulacak
‘’Anatolia’’ Arabuluculuk&Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, Anadolu Kültüründen günümüze yansıyan Arabuluculuk ile hukuk uyuşmazlıklarında, tarafları görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla...
Güncel Haberi
Anadolu Kültürü ‘’Arabuluculuk’’ Anatolia’da Hayat Bulacak

‘’Anatolia’’ Arabuluculuk&Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, Anadolu Kültüründen günümüze yansıyan Arabuluculuk ile hukuk uyuşmazlıklarında, tarafları görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla Arb. Av. Ayfer Bozyiğit, Arb. Av. Meltem Temurer, Arb. Av. Muzaffer Karayel ve Arb. Av. Osman Çelebi’nin ev sahipliğinde Ankara’da açıldı. Ankara’nın Başkent olduğu 13 Ekim’de aralarında Cumhurbaşkanı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit, Sayıştay Başkan Vekili Fikri Özkök, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Arb. Av. Trabzon Milletvekili Salih Çora ve MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal’ın da bulunduğu birçok Hukuk, Siyaset, Sivil Toplum ve Cemiyet insanını bir araya getirdi.

Davetlilerle tek tek ilgilenen ev sahiplerinden Arb. Av. Meltem Temurer, Anadolu Kültüründen günümüze yansıyan Arabuluculuk’a dikkat çekerek ‘’Gelişmiş ülkelerin hukuk sistemlerinde sadece 50 yıl kadar önce yer almaya başlamıştır. Modern hukuk sistemlerinde yaygın kullanımı ise, yaklaşık son 20 yılda uygulanır hale gelmiştir. Ülkemizde, 07 Haziran 2012 yılında kabul edilen, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile iradi olarak anlaşmazlıklarda arabuluculuk uygulanmaya başlanmıştır. Arabuluculuk Sistemini getiren düzenlemenin de bulunduğu Kanun Tasarısı 12 Ekim 2017’de TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştır’’ dedi.

Arabuluculuk kavramının Ahilik geleneğinin çok benzeri olduğunu söyleyen Arb. Av. Ayfer Bozyiğit, ‘’Arabuluculuk kavramı, Anadolu coğrafyasında, Ahilik Kültürü içerisinde harmanlanarak yüzyıllar öncesinde Türkler tarafından kullanmaktaydı. Anadolu’da iki esnaf anlaşmazlığa düştüğünde Ahilik müessesine müracaat ederlerdi. Bir nevi arabuluculuk yapan Ahi Baba, tarafları anlaştırırdı. Toplumsal barışı, kişiler arası sevgi, saygı ve dostluğu esas alan Ahiliğin, kardeşlik ve barış bayrağı altında dünyaya ışığını yaymaya Kırşehir’den başladığı bilinmektedir‘’ dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Anadolu, Kültürü, ‘’Arabuluculuk’’, Anatolia’da, Hayat, Bulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı