Haber Detayı
02 Nisan 2018 - Pazartesi 21:13
 
Anadolu Mutfağı, Etimesgut'ta Yaşatılıyor
Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi(etiSEM) Kent Konseyi Aşçılık Atölyesi kursiyerleri, unutulmaya yüz tutmuş Anadolu yemeklerini yeniden sofralara kazandırıyor.
Etimesgut Haberi
Anadolu Mutfağı, Etimesgut'ta Yaşatılıyor

Geleceğin aşçılarını yetiştiren eğitmen Asuman Kerkez, kursiyerlerle birlikte kolları sıvadı, mutfağa girdi ve geleneksel lezzetleri yeniden pişirdi.

Kursiyerler, kendi yörelerine ait yemek tariflerini annelerinden, ninelerinden öğrendiler. Daha sonra aşçılık atölyesinde hünerlerini sergilediler. Yemeklerin aslına uygun pişirilmesine özen gösterildi. Pişirilen yemekler, tarif verenlere tattırılarak test edildi, onay alındı. Erzurum Lor Dolması, Çorum Mantısı, Patlıcan Gömmesi, Afyon Keşkeki, Bükmesi, Rum Tatlısı, Gürcistan Haçapuri, Erzincan Tarhanası, Diyarbakır İçli Kebabı, Anneanne Lokması, Pirpirim Cacığı ve daha birçok yöresel lezzet damak zevkine yeniden sunuldu.

Eğitmen Asuman Kerkez, aşçılık kursuna 60 kursiyerin devam ettiğini ve kursu tamamlayanların MEB onaylı sertifikalarını alarak meslek sahibi olacaklarını söyledi. Kerkez, unutulmaya yüz tutmuş yemekleri tekrar hatırlatmak istediklerini belirterek, "Gerçekten çok zengin bir mutfağımız var. Kursiyerlerimizin büyüklerinden öğrendikleri yemek tarifleriyle burada çok güzel yemekler pişirdik. Zengin mutfağımızı tanıtmaya gayret ettik" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Anadolu, Mutfağı,, Etimesgut'ta, Yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı