Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 01:54
 
Ankara 1. OSB, Başkenti Sanayi Merkezine Dönüştürdü
Ortak Akıl Toplantıları’nın19’uncu durağı Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi oldu. Turkishtime ve Halkbank ortaklığıyla düzenlenen toplantının moderatörlüğünü Emre Alkin üstlendi. Bölge, başkent Ankara'nın ülke ekonomisine artı değerler katan bir sanayi merkezine dönüştürülmesinde çok önemli bir rol oynadı.
Ekonomi Haberi
Ankara 1. OSB, Başkenti Sanayi Merkezine Dönüştürdü

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın 19’uncusu Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ nde (ASO 1. OSB) yapıldı. Prof. Dr. Emre Alkin'in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, Ankaralı sanayiciler ile ASO 1. OSB'nin potansiyelleri, sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

ASO 1. OSB Ortak Akıl Toplantısı’na; Mustafa Bozkurt (ASO 1. OSB YKB Vekili / Hidromek YKB),Özer Torgal (Halkbank Kobi Pazarlama-2 Daire Başkanı), Prof. Dr. Emre Alkin (Altınbaş Üniversitesi Rektör Vekili), M. SerdarTütek (ASO 1. OSB YK Sayman Üye / Serdar Plastik Sanayi YKB), Atilla Eren (Eren Transformer GM), Erol Ata (Ersa Mobilya YKB), Ertuğrul Baştaş (Diktaş Soğutma YKB), M. Renan Gökyay (Nurus Mobilya YKÜ), Mahmut Yiğit (Yiğit Akü YKB Vekili), Musa Ertunç (Hidroan YKB), Önder Bülbüloğlu (Bülbüloğlu Holding YKB), Doç. Dr. Şemsettin Özdemir (Alfa Döküm YKB), E. Uğur Yavuz (Ay Döküm GM), Volkan Mertel (Arolez Gıda YKB Yrd.), Yavuz Biçkes (Müsan Makine GM), Cüneyt ÇALIK (ASO 1.OSB Bölge Müdürü) ve Filiz Özkan (Turkishtime YKB) katıldı.

 

24 Ekim 1981 yılında temeli atılarak, 1990 yılında üretime başlayan ASO 1. OSB, ülkemizin önde gelen Organize Sanayi Bölgelerinden birisi konumunda. Karma bir üretim yerleşkesi olan ASO 1.OSB’de ağırlıklı olarak savunma sanayi, otomotiv, iş makineleri, beyaz eşya, medikal, ilaç, elektrik - elektronik, mobilya, döküm, plastik, gıda, kimya, metal işleri, madeni eşya gibi sektörlerde üretim yapılıyor.

 

Ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran ve eğitim faaliyetleriyle dikkat çeken ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi, bugün 1000 hektarlık alanda 331 işletme, yaklaşık 50 bin kişilik istihdam ile ülke ekonomisine çok önemli katkılarda bulunuyor. Kurumsal alt yapısı ve yatırımcısına sunduğu kaliteli hizmet anlayışı ile bir sanayi şehri haline gelen ASO 1.OSB’de, çok yakın bir sürede yeni açılacak gelişme sahasıyla birlikte bu rakamlar yaklaşık ikiye katlanacak.

 

Diplomatik heyetlerin de uğrak noktası

ASO 1.OSB’nin mevcut altyapısı, son teknolojiler ve en modern malzemeler kullanılarak revize edilmiş durumda. Doğalgazın her sanayi parseline ulaştırıldığı bölgede, enerji hatlarının tamamı yer altından geçirildi. Fiber optik kablolarla fabrikaların SCADA merkeziyle bağlantısı kuruldu ve uzaktan ölçümleme sistemi yapabilme imkanı yaratıldı. Yine bu fiber optik hatlarından haberleşme ağı da kurularak, bütün firmalar geniş bant, yüksek hızla internete bağlanma imkanına kavuşturuldu.

ASO 1.OSB, karşılıklı işbirlikleri için yurt dışından gelen ticari heyetlerin dışında cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar düzeyindeki resmi heyetlerin de önemli bir uğrak noktasıdır. Türkiye’nin sanayi alanında “vitrin”i olan ASO 1.OSB’de, yurt dışından gelen heyetlere bölge hakkında ve sektörel işbirlikleri hakkında bilgiler verilmekte, bölge genel olarak gezdirilerek, ilgili sektörlerde üretim yapan firmaların fabrikaları gezdirilerek işbirliklerine imkan sağlanmaktadır.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, 1., OSB,, Başkenti, Sanayi, Merkezine, Dönüştürdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı