Haber Detayı
14 Ağustos 2017 - Pazartesi 01:23
 
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Anıtkabir Tartışması
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, CHP'li üye Funda Gezmiş'in, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i, Anıtkabir tartışması üzerinden Atatürk ilkeleriyle ilgili eleştirmesi üzerine..
Ankara Haberi
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Anıtkabir Tartışması

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, CHP'li üye Funda Gezmiş'in, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i, Anıtkabir tartışması üzerinden Atatürk ilkeleriyle ilgili eleştirmesi üzerine, Başkanvekili Ali İhsan Ölmez sert tepki göstererek, "Din gibi, ülke gibi, milliyetçilik gibi, vatanseverlik gibi, Atatürk gibi değerler, bir partinin tekeline alınamaz. Atatürk, sizin kuşatacağınızdan çok daha büyüktür, bu milletin ortak değeridir. Bu tavrı şiddetle reddediyorum, ayıplıyorum" dedi.

            Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ali İhsan Ölmez başkanlığında yapılan olağan toplantısında, CHP’li Meclis Üyesi Funda Gezmiş, "Anıtkabir'in imara açıldığı" iddialarıyla ilgili söz alarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i, Atatürk ilkeleriyle ilgili eleştirdi.

Gezmiş'in sözlerine cevap veren Başkanvekili Ali İhsan Ölmez, "Bu bir ithamdır. Bir konuşma değildir. Bu tavrı şiddetle reddediyorum. Hangi delile dayanarak böyle konuşuyorsunuz?” diye sert çıkışta bulundu.

Atatürk’ün, hiçbir kişi, grup ya da partinin tekelinde olamayacağını belirten Ali İhsan Ölmez, “Din gibi, ülke gibi, milliyetçilik gibi, vatanseverlik gibi, Atatürk gibi değerler, bir partinin tekeline alınamaz. Atatürk, sizin kuşatacağınızdan çok daha büyüktür, bu milletin ortak değeridir” diye konuştu.

Anıtkabir konusunda alınan kararın su götürmez bir şekilde berrak ve açık olduğunu belirten Ali İhsan Ölmez,  "Bu Mecliste alınan karar kimsenin ağzını açamayacağı kadar açık seçiktir. Bu, Meclis’te oybirliğiyle geçen bir karar. MHP de, CHP de, AK Parti de Milli Savunma Bakanlığı’nın önerisini oybirliğiyle kabul etmiş. Söz konusu yapı mevcut zaten, yeni bir yapılanma zaten yok" diye konuştu.

 -“SAYIN TAŞDELEN AYIP EDİYOR"

            Mimarlar Odası Başkanı'nın, "Anıtkabir imara açılıyor" gibi, aslı astarı, gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir tweet attığını, kendisinin, Oda kimliğinin ötesinde militarist bir söylemle hareket etiğini ifade eden Ölmez, şunları söyledi:

      "Ancak üzülerek ifade edeyim; Sayın Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, o tweet'in peşine takılmış, 'Anıtkabir’e çivi çaktırmayız' diyerek, sosyal medyada ona destek veriyor. Burada ayıp ediyor. Sayın Başkan iki kere ayıp ediyor. Bir CHP Grubu’na ayıp ediyor. Kendi grubu da bu karara ‘Evet’ demiş. Kendisi parlamentoya katılmayarak üçüncü ayıbı da ediyor. Buraya katılmamış olabilir, işi vardır katılmamıştır. Döner grup başkanına, ‘Siz ne oy kullandınız?’ der, bunu demiyor. Hadi grup başkanına ulaşamadınız, CHP'den Meclis'e katılmış herhangi bir arkadaşa sorar, 'Sizin görüşünüz ne oldu' diye bilgi alır, böylece de yalancının kuyruğuna takılmaz. Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran yalancı bir tweet'ti bu. Ve şimdi Funda Hanım da bu kararın yanlış olduğunu, Büyükşehir’in aldığı kararın doğru olduğunu da sosyal medyadan ifade etmişti.”

 -“MİMARLAR ODASI'NIN KUYRUĞUNA TAKILMAYIN"

  Ali İhsan Ölmez, CHP'li üye Funda Gezmiş'in Anıtkabir konusu üzerinden Başkan Gökçek'i, Atatürk'e vurgu yaparak eleştirmesine sert tepki vererek, "Atatürk Kimsenin Tekelinde değildir. Din gibi, ülke gibi, milliyetçilik gibi, vatanseverlik gibi, Atatürk gibi değerler, bir partinin tekeline alınamaz. Atatürk, sizin kuşatacağınızdan çok daha büyüktür, bu milletin ortak değeridir. Bu tavrı şiddetle reddediyorum, ayıplıyorum. Hangi delile dayanarak bunları söyleyebiliyorsunuz" diye konuştu.

      CHP Grubu'nun da bu konuda daha önce bir basın toplantısı yaparak, "kararlarının, kullandıkları oyun doğru olduğunu" söylediklerini hatırlatan  Ölmez, "O arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Ancak eğer siyaset yapacaksanız burada yapın, yapıyorsunuz zaten ama Mimarlar Odası'nın kuyruğuna takılmayın” diye konuştu.

Ardından da CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya söz alarak, “Anıtkabir'le ilgili bu olayın tartışılmasından son derece rahatsız olduğumuzu ifade etmek isterim. Biz CHP Grubu olarak önümüze gelen metni okuyup, ona göre karar vermiş bir grubuz. Biz o kararda herhangi bir yanlışlık görmediğimiz için evet oyu verdik ve bunun sonuna kadar arkasındayız” dedi.

-ALINAN KARARLAR-

  Meclis toplantısında ayrıca, Karşıyaka Mezarlığı E-13 defin adasında aşırı yağmur sonucu üst yapıları zarar gören mezarların, vatandaşların mağdur olmaması için Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmasına ilişkin Başkanlık yazısı da oybirliğiyle kabul edildi.

      Toplantısında, Hayvanat Bahçesi envanterine kayıtlı endemik ve egzotik tüm hayvanların nakil, bakım ve tedavi işlemleri için Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile protokol yapılmasına ilişkin Başkanlık yazısı da kabul edildi.

-SPOR TESİSLERİNDE YEŞİL ENERJİ KULLANIMI

Belediye Meclisi'nde, Türkiye’de iklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi, hibe programı kapsamında spor tesislerinde yeşil enerji kullanımının yaygınlaştırılması projesinin yürütülmesi için ilgili birimlere yetki verilmesine ilişkin Başkanlık yazısı da oy birliği kabul edildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Büyükşehir, Belediye, Meclisi'nde, Anıtkabir, Tartışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı