Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 22:59
 
Ankara Çiftçisi 17 Yıldır İhmal Ediliyor!
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, yaptığı basın açıklamasıyla, Ankara’nın çevre ilçelerinde yaşayan çiftçi ve köylülerin sorunlarını dile getirdi.
Siyaset Haberi
Ankara Çiftçisi 17 Yıldır İhmal Ediliyor!

Hafta sonları Ankara’nın, Haymana, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Gölbaşı, Elmadağ, ilçelerine giderek, CHP ilçe kongrelerine katılan Nihat Yeşil, ilçe halkının sıkıntılarını da dinledi.

 

SULAMADA KULLANILAN ELEKTİRİK FATURALARI YÜKSEK GELİYOR.

Ankara’daki Tarımsal üretimin tamamının bu ilçelerden karşılandığını belirten CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Ankara’nın başta domates olmak üzere sebze ve meyve ihtiyacının önemli bir bölümü Ayaş, Haymana, Beypazarı ilçelerinden  karşılanmaktadır. Bu ilçelerde yaşayan çiftçi vatandaşlarımız; tarım sulamasında kullandıkları su faturalarının yüksek gelmesinden şikayet ediyorlar, ödenmeyen su faturaları ile ilgili haksız icra takipleri de çiftçilerimizi çok zor durumda bırakmaktadır.” diye konuştu.

 

İÇME SUYU YETERSİZLİĞİ ÇİFTÇİLERİ MAĞDUR EDİYOR

CHP Ankara Milletvekili Yeşil, Beypazarı İlçe Merkezi ve köylerinde toplam 2198 ailenin çiftçilikle uğraştığına işaret ederek, “Tarımda aile başına düşen arazi 251dekar olup, her türlü hububat, bakliyat, sebze, meyve ve şekerpancarı üretimine uygun toprak ve iklim şartları ilçemizde mevcut ancak, tarım alanlarının 67´si kıraç olmasıyla yalnızca 13´lük bölümü sulanabiliyor, sulu tarımla uğraşan çiftçi vatandaşlarımız, kaçak su kullanımı ve denetimlerin yapılmaması, içme suyu yetersizliği, elektrik faturalarının 4 ayda bir okunması nedeniyle mağduriyetler yaşamaktadır.

 

 TARIM SULAMA GİDERLERİ VATANDAŞI ZORA SOKUYOR

Bu ilçelerde domates, kavun, karpuz, havuç, biber, fasulye, kiraz, dut, elma-armut, vişne, şeftali, üzüm gibi ürünlerin önemli gelir kaynağı oluşturduğuna dikkat çeken CHP’li Yeşil; “Tarım sulamaları çiftçimizin hayatında çok önem arz etmektedir. Tarım sulamalarında kullanılan elektrik kesintileri ve  arıza  giderlerinin vatandaşlar tarafından karşılanması, Üretici köylümüze oldukça yüksek külfet getiriyor bu durum  kabul edilecek bir durum değildir, Tarım Orman Bakanlığının  bu uygulamasının  değiştirilmesi yönünde Mecliste soru önergesi vereceğiz.

 

TARIM ARAZİLERİNİN TAPULARI ALINAMIYOR

Bir diğer sıkıntı da Tarım arazilerinin toplulaştırılması, tapu kadastrodan geçen ve parsel olarak ayrılan birçok arazinin tapularının alınamaması, bazı arazilerin meraya ayrılması nedeniyle tapu verilmemesi, Ankara’nın uzak ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ortak sorunu olarak dile getiriyoruz.

Biz CHP olarak AKP’nin 17 Yıl boyunca ihmal ettiği ve kayıtsız şartsız oy deposu olarak gördüğü bu ilçelerimizin, iktidar tarafından daha fazla istismar edilmesine göz yummayacağız. Her platformda çiftçimizin üreticimizin sorunlarını dile getirip, çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşacağız.” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Çiftçisi, 17, Yıldır, İhmal, Ediliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı