Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 11:47
 
Ankara'da 4 Ayda Suya Yüzde 9.9 Zam Yapıldı
CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök, 2017 yılının ilk dört ayında Ankara'da suya yüzde 9.9 oranında zam yapıldığını belirterek TBMM'nde konuyla ilgili olarak bir soru önergesi verdi.
Siyaset Haberi
Ankara'da 4 Ayda Suya Yüzde 9.9 Zam Yapıldı

LEVENT GÖK'ÜN SORU ÖNERGESİ ŞU ŞEKİLDE:

Ankara’da yaşayan ailelerin son yıllardaki en önemli şikâyetlerinden birini yüksek su faturaları oluşturmaktadır. Vatandaşlar aynı miktarda suya her geçen ay daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmaktan şikâyet etmektedirler. Meslek odalarının yaptığı bazı tespitler de Ankara’da son yıllarda ve bu yılın geride kalan döneminde su fiyatlarına fahiş denilebilecek oranlarda zam yapıldığını göstermektedir. Su faturaları üzerinden yapılan incelemelerde bu yılın ilk dört ayık döneminde su fiyatlarına yüzde 9,9 gibi oldukça yüksek oranda bir zam yapıldığını göstermektedir.

Ankara’nın şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaya uygun olmadığı da bilinmektedir. Bu nedenle vatandaşların ayrıca içme suyu da almak zorunda kalmaktadırlar. Dolayısıyla da Ankaralılar temel bir ihtiyaç olan suya çok yüksek bedeller ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Bu bilgiler ışığında:

1. Ankara’da içme suyu fiyatlarına 2014, 2015, 2016 yıllarında ve 2017 yılında ne kadar zam yapılmıştır?

2. Yapılan zam oranlarını enflasyonla ve memur maaş katsayısındaki artış oranıyla karşılaştırır mısınız?

3. Su fiyatlarına enflasyon oranından daha yüksek oranda zam yapılmış olması hangi gerekçelerle açıklanmaktadır?

4. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin insanın en temel ihtiyacı olan suyu vatandaşları vergilendirme aracı olarak kullanmasını doğru buluyor musunuz?

5. Ankara’ya su sağlayan ASKİ’nin bütçesinden, ASKİ’nin temel faaliyet alanları olan su ve kanalizasyon hizmetleri dışındaki belediye hizmetlerine ve belediye şirketlerine 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında ne kadar kaynak aktarılmıştır?

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Ankara'da, 4, Ayda, Suya, Yüzde, 9.9, Zam, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı