Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 11:35
 
Ankara'da KPSS Skandalı Meclis Gündemine Taşındı
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, Ankara’da COVID-19 pozitif vakaların ve şüphelilerinin Kamu Personel Seçme Sınavına Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulu’nda alındığı, ancak gözetmenlerin bu durumdan okula geldiklerinde haberleri olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.
Siyaset Haberi
Ankara'da KPSS Skandalı Meclis Gündemine Taşındı

Sağlık personelinin pozitif vakalarla temastayken tulum, bone, gözlük, galoş ve N95 maske kullandıklarını belirten Taşcıer, gözetmenlere sadece standart maske, eldiven ve siperlik dağıtılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek “AK Parti’nin öğretmenlere yönelik bu hasmane tutumun bir açıklaması var mıdır?” diye sordu.

 

“ÖĞRETMENLERE YÖNELİK HASMANE BİR TUTUM VAR”

Öğretmenlerin mahalle denetim ekiplerinde COVID-19 pozitif vakaların karantinada olup olmadıklarını denetlettirildiğini ve akşamları da düğünleri kontrol etmek için görev verildiğini gündeme getiren Taşcıer, “Son aşama da öğretmenlere, COVID-19 pozitif vakaların girdiği sınavda habersiz bir şekilde gözetmenlik yaptırılması oldu. Bu kararları alanların nasıl bir mantıkla, nasıl bir akılla bu kararları verdiklerini anlamak mümkün değil. Siz 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz diyeceksiniz, öncesinde ise öğretmenleri kapı kapı koronavirüslü hastaları kontrole yollayacaksınız, akşamları düğünlere denetime yollayacaksınız. Akıl, mantık, izandan kopmuş bir yönetim anlayışı var. Sınava girenlerin durumunu gözetmenlik yapan öğretmenlerden gizlemek ayrı problem, yeterli ekipmanı sağlamamak daha da büyük problem. Sadece standart maske, eldiven ve siperlik verildiği söyleniyor. Halbuki sağlık çalışanları pozitif vakalarla temastayken, tulum, bone, gözlük, galoş ve N95 maske kullanıyor. Siz gözetmenleri 130 dakika aynı odada tutacaksınız, ama bunları sağlamayacaksınız. Bu beceriksizliğin ötesinde, öğretmenlere yönelik hasmane bir tutumun olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

 

GÖZETMENLERİN KRONİK RAHATSIZLIĞI OLUP OLMADIĞINA BAKILDI MI?

Gözetmenlerin habersiz şekilde pozitif vakalarla bir araya getirilmeden önce bilgilendirilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirten Taşcıer, “Gözetmenlerin bilgilendirilmemesi hayati riskleri de beraberinde getirebilir. Bu kişilerin pozitif vakalarla 130 dakika bir odaya kapatılmadan önce kronik rahatsızlıkları olup olmadığı incelendi mi? Gözetmenler bu virüsü kaptıysa bunun sorumlusu kim olacak? 21 Eylül’de okullar yüz yüze eğitime başlarsa ve okullarda bir salgın başlarsa bunun sorumluluğu alacak mı bu kararı verenler. Tabi ki almayacaklar. Çünkü ülkeyi ‘ben yaptım oldu anlayışı’ içerisindeki bir anlayış yönetiyor. Hep söylüyoruz, Türkiye yönetilmiyor, savruluyor.” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'da, KPSS, Skandalı, Meclis, Gündemine, Taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı