Haber Detayı
16 Temmuz 2017 - Pazar 22:48
 
Ankara'da Oto Galericileri KDV'den Yana Sıkıntılı
Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER II. Başkanı S.M. Mali Müşavir Mustafa Macar, motorlu araç ticareti ve özellikle ikinci el otomobil alım satımı..
Ekonomi Haberi
Ankara'da Oto Galericileri KDV'den Yana Sıkıntılı

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER II. Başkanı S.M. Mali Müşavir Mustafa Macar, motorlu araç ticareti ve özellikle ikinci el otomobil alım satımı yapan oto galericilerin KDV ile sorunları ve çözümü ile ilgili hazırladığı Basın Bülteninde;  “KDV Kanununun 30/b maddesi nedeni ile üvey evlat muamelesi gördüğümüzden ACİLEN değiştirilmeli ve ayrıca vergi mükellefi olmayan şahıslardan alınan araçlar (Özellikle KDV oranı 18 olan TİCARİ ARAÇLAR) için SATIŞ BEDELİ’nden ALIŞ BEDELİ’nin düşülmesi sonucu bulunacak GELİR MATRAHI üzerinden KDV HESAPLANIP beyan edilebilmelidir. Veya Bu şekilde Vergi Mükellefi olmayanlardan KDV’siz olarak alınan araçların satışında da KDV tahakkuku da yapılmamalıdır ya da en azından bu tür ticari araçların satışında 18 olan KDV 1’e indirilmelidir.” dedi.

ANODER II. Başkanı Macar’ın Oto Galericilerinin KDV Sorunu ve Çözüm Önerileri ile ilgili tespit, öneri ve açıklamaları şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM ile Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ı Ahilik geleneğine bağlı ülkemizin dürüst esnafı, ikinci el otomobil alım satımı yapan oto galericilerinin KDV ile ilgili sorunlarının çözümü noktasındaki seslerine kulak vermeye ve işbirliği içerisinde çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Bugüne kadar giderilmesine vesile olduğunuz mağduriyetlere,  1985 yılından bu yana yürürlükte olan KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU üzerinde yapılmakta olan geniş çaplı değişiklik tasarısına,  sektörümüzü ilgilendiren ve KANAYAN YARAMIZ olan özellikle 30/b Maddesini artık değiştirmeli, haksız yere maruz kaldığımız mağduriyetimizin sonlandırılmalıdır.  

Kanun değişikliği için ön çalışmaları yapıp Siyasilere sunarak sorunun çözümünün ilgilileri olan bürokratlarınıza defalarca sıkıntılarımızı ilettik. Lakın;  “konudan haberimiz var ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok, kanun değişikliği gerekir” denilerek rafa kaldırdıkları için; Meclisten defalarca Torba Yasalar ile bir sürü kanunda değişiklikler yapılmasına rağmen bizi haksız yere mağdur eden söz konusu kanun maddesi bir türlü değiştirilememiştir.

Mağduriyetlerimiz ile ilgili olayın özü şu; 32 yıllık 3065 Sayılı KDV Kanunu, sektördeki esnafımıza üvey evlat muamelesi yapmaktadır. Şöyle ki; her mükellef satışlarından TAHSİL ETTİĞİ KDV’den, yaptığı alışlar için ÖDEDİĞİ KDV’i indirip ARADAKİ FARKI bağlı olduğu vergi dairesine beyan edip ödemekte iken maalesef Binek Araç ticareti yapan bizler söz konu kanunun 30/b maddesi hükmü gereğince; bu uygulamanın dışında tutuluyoruz. Örneğin; kırtasiyeci, bakkal, beyaz eşya satıcısı, lokanta vs gibi tüm faaliyet konularındaki vergi mükellefleri bu işlerini yaparken aldıkları tüm mal ve hizmet bedellerinin KDV’sini sattıkları mal ve hizmet KDV’sinden indirip farkını ödüyor. Oysa bizler KDV’nin amaç ve mantığına uymayan bi şekilde; alış bedellerimizi teşkil eden binek otoların KDV’lerini indirim konusu yapamayıp yüklenilen KDV’nin tamamını ödemek zorunda bırakılıyoruz. Kasap dükkanında alıp-sattığı et’in KDV’sinin nasıl İNDİRİMİNİ yapabiliyor ise, bizim de aynı şekilde Alıp-Satışını yaptığımız binek otoların KDV’lerini İNDİREBİLMEMİZ gerekmez mi? Bu haksızlık değil midir?
 

Çözüm İçin Önediğimiz Talebimiz;

1-       KDV Kanununun 30/b maddesinin tamamen kaldırılması ya da en azından OTO ALIM-SATIMI Faaliyetinde bulunan bizler için söz konusu madde;

b) Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin alım-satımı, kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla aldıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi,

şeklinde değiştirilmelidir

2-       Vergi Mükellefi olmayan şahıslardan alınan Araçlar (Özellikle KDV oranı 18 olan TİCARİ ARAÇLAR) için SATIŞ BEDELİ’nden ALIŞ BEDELİ’nin düşülmesi sonucu bulunacak GELİR MATRAHI üzerinden KDV HESAPLANIP beyan edilebilmelidir. Veya Bu şekilde Vergi Mükellefi olmayanlardan KDV’siz olarak alınan Araçların Satışında da KDV Tahakkuku yapılmamalıdır, ya da en azından bu tür Ticari araçların satışında 18 olan KDV 1’e indirilmelidir. “

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'da, Oto, Galericileri, KDV'den, Yana, Sıkıntılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı