Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 02:06
 
Ankara'dan Yurtdışı'na Yapılan Direkt Uçuşlar Yetersiz
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM'nde verdiği soru önergesinde "29 Ekim 2017 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanından yurtdışında 4 ayrı havaalanına direkt uçuşlar başlamıştır. Ankara’nın ekonomik gelişimi açısından önem taşıyan bu girişimin yetersiz kaldığı görülmektedir." dedi.
Siyaset Haberi
Ankara'dan Yurtdışı'na Yapılan Direkt Uçuşlar Yetersiz

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "29 Ekim 2017 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanından yurtdışında 4 ayrı havaalanına direkt uçuşlar başlamıştır. Ankara’nın ekonomik gelişimi açısından önem taşıyan bu girişimin yetersiz kaldığı görülmektedir. Direkt uçuşlar toplamda 3 ülke istikametine gerçekleşirken, dünyanın dört bir yanı ile iktisadi - kültürel ilişkiler içinde bulunan ve ticaret ağını genişletmek zorunluluğu içerisinde olan Türkiye’nin başkentinin yurtdışı uçuş hatlarının bütün dünya kıtalarını kapsaması beklenmektedir" dedi. Konuya ilişkin Levent Gök tarafından verilen soru önergesi şu şekilde:
 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK - Ankara Milletvekili

29 Ekim 2017 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanından yurtdışında 4 ayrı havaalanına direkt uçuşlar başlamıştır. Ankara’nın ekonomik gelişimi açısından önem taşıyan bu girişimin yetersiz kaldığı görülmektedir. Direkt uçuşlar toplamda 3 ülke istikametine gerçekleşirken, dünyanın dört bir yanı ile iktisadi - kültürel ilişkiler içinde bulunan ve ticaret ağını genişletmek zorunluluğu içerisinde olan Türkiye’nin başkentinin yurtdışı uçuş hatlarının bütün dünya kıtalarını kapsaması beklenmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

1. Ankara’dan direkt dış uçuş hatları planlanırken neden sadece 4 şehir ve 3 ülke ile yetinilmiştir?

2. 29 Ekim 2017 – 25 Ocak 2018 tarihleri arasında Esenboğa Havaalanı’ndan yurtdışına kaç direkt uçak seferi düzenlenmiştir?

3. 29 Ekim 2017 – 25 Ocak 2018 tarihleri arasında kaç adet uluslararası ticaret anlaşması imzalanmıştır?

4. 29 Ekim 2017 tarihinden beri sürdürülen direkt uçak sefer sayılarının artırılması düşünülmekte midir?

5. Ankara’dan düzenlenmesi planlanan yeni yurtdışı direkt uçuş istikametlerini açıklar mısınız? Hangi ülkelere ve şehirlere direkt uçak seferleri ile ulaşılabilecektir?

6. Ankara’nın iktisadi ve kültürel yaşamını geliştirmek için yürütülen çalışmalar nelerdir?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'dan, Yurtdışı'na, Yapılan, Direkt, Uçuşlar, Yetersiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı