Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 09:48
 
Ankara-Hamamönü'nde Hıdırellez Şenlikleri Başlıyor
Ankara’da Hıdırellez heyecanı Altındağ’da yaşanacak. Altındağ Belediyesi tüm Ankaralıları baharın gelişini kutlamak için Hamamönü’ne davet ediyor.
Altındağ Haberi
Ankara-Hamamönü'nde Hıdırellez Şenlikleri Başlıyor

Türk dünyasının en önemli mevsimlik bayramlarından biri olan Hıdırellez kutlamalarında Türk örf ve adetleri Hamamönü’nde tekrar yaşatılacak. Altındağ Belediyesi ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilecek  “7. Hamamönü Hıdırellez Şenlikleri” 5 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de başlayacak, 6 Mayıs Cumartesi günü 19.30’a kadar sürecek.

5-6 Mayıs’ta Hıdırellez çoşkusu Hamamönü’nde sizleri bekliyor

İnanışa göre iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır'ın, İlyas Peygamberle buluştuğu 5 - 6 Mayıs tarihlerinde bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanan Hıdırıllez, bu yıl da Hamamönü’nde Ankaralıları kucaklayacak. Baharın müjdecisi olarak anılan “Hıdırellez Şenlikleri”nde Altındağ Belediyesi, Başkentlileri farklı etkinliklerle bayram coşkusu ile buluştururken, Ankaralılar da yakılacak Hıdırellez ateşiyle farklı bir heyecan yaşayacak.

“Toplumsal birlikteliğimiz için ortak kültürümüze sahip çıkmalıyız”

Başkentlileri, baharı Hamamönü’nde karşılamaya davet eden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Hıdırellez Şenlikleri Türk dünyasının ortak değerlerinin yaşatıldığı, dünyaya yayılan Türk kültürünün buluşma noktalarından biridir. Bu aynı zamanda bizim bayramımızdır. Toplumsal birlikteliğimiz için kültürümüze, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak, onları yaşatmak ve mutluluğumuzu paylaşmak çok önemlidir. Bu geleneklerimiz aslında birlik ve beraberliğimizi güçlendirdiğimiz değerlerimizdir. Biz her yıl, bu bayramı büyük bir coşkuyla, kültürümüzden bugünlere taşıdığımız renkli, çarpıcı, coşkulu etkinliklerle Altındağ’da kutluyoruz. Kış mevsiminin ağırlığını üzerimizden atmak, tabiatın uyanışını, baharı kutlamak ve bu sevinci hep beraber yaşamak için tüm Ankaralıları Hamamönü’ne davet ediyorum” diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü Başkanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise, “ Yıllardır Altındağ Belediyesi ile güzel bir işbirliğine imza atarak Hamamönü’nde Hıdırıllez’i gelenek ve göreneklerimizi canlandırarak yaşatıyoruz. Bu yıl 7.’sini düzenleyeceğimiz Hamamönü Hıdırellez Şenliği’nde, yine Ankaralılar için güzel sürprizlerimiz olacak, herkesi bekliyorum” dedi.

Gelin birlikte Hıdırıllez ateşinden atlayalım, en güzel dileklerimizi dileyelim

Altındağ Belediyesi ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü ile işbirliği içinde Hamamönü’nde düzenlenecek şenlik renkli aktivitelerle ile iki gün boyunca dolu dolu sürecek. Kutlamalar, açılış konuşmalarının ardından, Mehmet Akif Ersoy parkı girişinde yakılacak Hıdırellez ateşi ile başlayacak. Dilek kuyusuna taş atma, gül ağacına dilek bağlama, yumurta boyama, çember çevirme, kilit ile kısmet açma, salıncakta sallanma, yumurta tokuşturma gibi etkinliklerin yanı sıra şiir ve müzik dinletileri, aşıklar atışması, masal ve hikaye çadırları da şenlik alanına renk katacak. Ankara’nın dört bir tarafından gelecek çocuklar, Dede Korkut hikâyeleri, masal, kukla ve meddah çadırı ile doyasıya eğlenecek. Orta oyunu gösterisiyle devam edecek olan etkinlik köy seyirlik oyunlarıyla doruğa ulaşacak.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara-Hamamönü'nde, Hıdırellez, Şenlikleri, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı