Haber Detayı
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 00:01
 
Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz'dan Açıklama
Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz: Kentte kültür sanatı ne kadar ayağı kaldırırsak bu kentte bir tek aç kalmaz
Ankara Haberi
Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz'dan Açıklama

Ankara Kent Konseyi Kale Çalışmaları Meclisi ve Eğitim Dostları Vakfı’nın düzenlediği ‘Milli Mücadele-Egemenlik-İstiklal Yolunda 100. Yıllar’ programı yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, programda yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Kent Konseyi’nin kurulduğu günden bu yana toplumda kenetlenmeyi sağladığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
 
“Kültür sanat ekonomisindeki her delikli kuruş kâr. Yani ekonomimizin yüzde 72’sinin hizmet sektöründe olduğu bir ülkede kültür sanatla barışık bir dünya oluşturursak, bu kentteki 400 bin üniversite öğrencisi, 2 milyon üniversite mezunu, 50 bin doktoralı, 2 milyondan fazla kültür sanat hizmeti alan kişinin olduğu bi kentte, işsizlik yüzde 27 olmaz. Kentte kültür sanatı ne kadar ayağı kaldırırsak bu kentte bir tek aç kalmaz. Bu kentin dezavantajlı bölgelerine makarna göndermek zorunda kalmayız. Kültür sanatın olduğu bir kentte bireyler olur. İnsanlar ayağa kalkar özgür olurlar. Kula kulluk yapmazlar, efendileri olmaz. Herkes özgür olur.
 
Ankara Kent Konseyi nezdinde oluşan bu iklime çağrı yapan büyükşehir belediye başkanının bu konudaki iradesini, toplumun bütün kesimlerini kucaklamasını her türlü politik davranıştan daha değerli olduğunu, kentteki kamplaşmayı azaltmak, davranış bozukluğunu yok etmek, vasatın örgütlenmesinin önüne geçmek için liyakatın, ahlakın, iyi niyetin, kültür ve sanatın örgütlenmesinin çağrısını tekrarlıyorum.”
 
 
ATATÜRK’ÜN HAYATINA TANIKLIK EDEN SON KİŞİ…
 
Hanri Benazus’un Mustafa Kemal Atatürk arşivinden hazırlanan fotoğraf sergisinin açılışına da katılan AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:
 
“Milli mücadelede egemenlik istiklal yolunda 100 yıllar farkındalığı için bir araya geldik. Kent Konseyi kurulduğu günden beri 100 yıllar üzerinden, kuruluş değerleri üzerinden kenetlenmeyi sağladı bu toplumda. Bugün bu kentteki kamplaşmayı durdurmak için mühtiş bir irade koymuştuk. Bu kentin asırlık sanatçılarıyla, son bir asıra tanıklık eden kentteki değerli, o üçüncü yaş grubundaki üstatlar Ankara Kent Konseyi'ni şereflendirdiler.
 
Ve Hanri Benazus; Atatürk'ün hayatına tanıklık eden son kişi. Bugün burada. Bugün Ankara Kent Konseyi, sergisiyle, musikisiyle, konferansıyla toplantılarıyla tarihi bir günde bir arada.”
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Kent, Konseyi, Başkanı, Yılmaz'dan, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı