Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 20:59
 
Ankara Kültürü, 'Divan Gecesi'nde Yaşatıldı
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98'inci yıl dönümü Kahramankazan'da düzenlenen anlamlı bir etkinlikle kutlandı.
Ankara Haberi
Ankara Kültürü, 'Divan Gecesi'nde Yaşatıldı

Seymenlerinin katılımıyla Ankara kültürünün yaşatıldığı divan gecesi etkinliğinde, Atatürk'ü karşılayan seymen başlarından biri olan Kahramankazan Güvenç Köyü'nden İbrahim Çavuş da unutulmadı.

Gerçekleştirdiği etkinlik ve programlarla önemli katkılar sunan Kahramankazan Belediyesi, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98'inci yıl dönümünü anlamlı bir etkinlikle kutladı. Ata'nın Ankara'ya gelişi ve Güvençli İbrahim Çavuş Anısı'na Ankara Divan Gecesi isimli etkinlik Aile Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk, Kaymakam Engin Aksakal ve Garnizon Komutanı Albay Mustafa Sadettin Karakan'ın da katıldığı divan gecesine Kahramankazanlılar yoğun ilgi gösterdi.

Seymenlerden müthiş gösteri

Ankara Seymen Ocağı Derneği üyesi seymenler tarafından sergilenen Ankara kültürüne özgü oyunlar izleyenlerden büyük alkış aldı. Seymen Ocağı Derneği Başkanı Necmettin Palacı'nın Ankara kültürü ve seymen geleneğine ilişkin bilgiler verdiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. Palacı'nın seslendirdiği Ankara türkülerine izleyenler de eşlik etti. Palacı ayrıca, Atatürk ve seymenler arasında geçen anılar ile Güvençli İbrahim Çavuş'a ilişkin önemli bilgiler verdi.

Ankara ve seymenler

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ve Güvençli İbrahim Çavuş'un anısına böylesine anlamlı bir etkinliği düzenlemekten dolayı oldukça mutlu olduklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında ve Ankara'nın başkent olmasında Ankaralıların ve seymenlerin önemli bir yeri olduğunu ifade eden Ertürk, Kahramankazanlılar olarak İbrahim Çavuş'un, Satı Kadın'ın torunları olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Ertürk, Kahramankazan Belediyesi olarak Ankara kültürünün ve seymen geleneğinin yaşaması ve yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Kültürü,, 'Divan, Gecesi'nde, Yaşatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı