Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 21:01
 
Ankara'nın Cumhuriyet Dönemi Yapıları Tehdit Altında!
CHP Ankara Mv. Nihat YEŞİL, Ankara'da yıkılan ve yıkılma tehdidi bulunan Cumhuriyet dönemi yapıları hakkında Meclis Araştırma Önergesi verdi.
Siyaset Haberi
Ankara'nın Cumhuriyet Dönemi Yapıları Tehdit Altında!

Türkiye Cumhuriyetinin Başkent’i Ankara’da günümüze kadar pek çok doğal, tarihsel ve kültürel değer ihmal ve bilinçli olarak yok edilmiş, ilk planlı çabalarda hedeflenen çağdaş ve yaşanabilir bir kent olmanın çok daha gerisinde bir konumuna gelmiştir. Ankara’da doğal, kültürel/tarihsel çevre giderek yok edilmektedir. Islah planları kentin geleceğini ipotek altına almaktadır. Buna dur demenin zamanı gelmiş ve geçmektedir. Kentlilerin de, sivil toplum örgütlerinin de, yerel ve merkezi yönetimlerin de bu gidişten sorumluluğu bulunmaktadır. Fakat en büyük sorumluluk elbette belediyelerindir. 1920’lerden başlayarak inşa edilmiş her kültür, eğitim, sağlık, endüstri ya da yönetim yapısı, her banka binası ve her meydan, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının ve takip eden kuşakların hedeflerinin, hayallerinin ve çabalarının hikâyesini tamamlar. Söylediklerini herkesin, özellikle de gelecek kuşakların dinleyebileceği ve değerlendirip istedikleri sonuca varmak üzere yargılayabilecekleri şekilde duyulur kılmak ve korumak kentin bugünkü sahiplerinin temel görevlerinden olmalıdır.

Maalesef geçtiğimiz 20 yılda özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesinin, 2002 yılından bu yana da AKP hükümetinin sistematik bir şekilde uyguladığı rant politikaları ile yıkılan ve yıkmak istedikleri binalar göstermektedir ki, Cumhuriyet tarihinin izleri toplumsal hafızamızdan silinmek isteniyor.

Ankara’da AKP Döneminde ki ilk yıkım Cumhuriyetin ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında yapılan “Havagazı fabrikası “ ile başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü tarafından 13.06.2006 tarihinde bir gece yarısı operasyonuyla önce bacaları sonrasında ise 25 Şubat 2017 tarihinde içerisinde 350 ton asbest olduğu bilindiği halde halk sağlığı hiçe sayılarak kontrolsüz bir biçimde büyük bir kısmı daha yıkıldı. Daha sonra sırasıyla yıkılan binalar şunlardır;

* Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü

Yapım yılı: 1962-1974 Yıkım yılı: 2013

* AOÇ Jandarma Karakolu

Yapım yılı: 1934 Yıkım yılı: 2013

* Su Süzgeci Binası

Yapım yılı:1936 Yıkım yılı: 2013

* Etibank Binası

Yapım yılı: 1935 Yıkım yılı: 2013

* AOÇ İşçi Memur Lokantası

Yapım yılı: 1930 Yıkım yılı: 2014

* Kumrular İkamet Sitesi

Yapım yılı: 1956 Yıkım yılı: 2016

* EGO Hangarları

Yapım yılı: 1930 Yıkım yılı: 2016

* Turgut Reis İlkokulu

Yapım yılı: 20.yy ilk çeyreği Yıkım yılı: 2015-2016 arası

* Marmara Köşkü

Yapım yılı: 1928 Yıkım yılı: 2016

* Baraj Gazinosu

Yapım yılı: 1937 Yıkım yılı: 2016

* Danıştay Binası

Yapım yılı: 1969-1978 Yıkım yılı: 2016

Yıkılma tehdidi altında bulunan yapılar ise; Saraçoğlu Mahallesi, Ankara Rüzgâr Tüneli, TRT Arı ve Orkut Stüdyoları, Milli Kütüphane, İller Bankası Binası, Cebeci Stadyumu, TCDD Ankara Gar Binası, Opera Binası Sergi Evi, Renda Köşkü, Halide Edip Adıvar Lisesi, Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, Çubuk Barajı Atatürk Evi, Şeker Fabrikası Yerleşkesi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin; Kentte yık-yap-sat süreci ve ıslah planlama süreci denetim altına alınmalıdır, sürdürülebilir kentsel gelişme ancak böyle sağlanabilir. Kentlinin, kentte yaşayanların, “Ankaralının doğal ve tarihsel çevre korunmasına yönelik olarak bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi, sivil toplum örgütlerinin geliştirilerek koruma/geliştirme konularında çalışmalar yapmalarının sağlanması da geleceğe yönelik önemli bir konudur. Her kentliye bu konuda önemli görevler düştüğü de unutulmamalıdır. Bu çerçevede Başkent Ankara’nın Cumhuriyet dönemi simgelerinden olan yapılarını korumak hepimizin vatandaşlık görevi olmalıdır, bu sistematik yıkım sürecini bütünsel bir şekilde ele almak, koruyarak gelecek nesillere aktarmak da son derece elzemdir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'nın, Cumhuriyet, Dönemi, Yapıları, Tehdit, Altında!,
Yorumlar
Haber Yazılımı