Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 16:31
 
Ankara'nın Havası Hastalıkların Kapısını Aralıyor
Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıklayan Türk Toraks Derneği, özelikle üç büyük şehirler arasında yer alan Ankara’daki hava kirliliğine dikkat çekmiştir. Dünya Sağlık Örgütü sınırlarına göre Ankara’da havası temiz hiçbir yer kalmazken, en temiz kabul edilen Sincan ve Bahçelievler de bile sınırın 3 katı hava kirliliği yaşandığı tespit edilmiştir.
Sağlık Haberi
Ankara'nın Havası Hastalıkların Kapısını Aralıyor

Başkent’te kış aylarında soğuk havanın artmasıyla birlikte hava kirliliğinin de artış gösterdiğine dikkat çeken Lokman Hekim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Bozkurt, bu kirliliğin hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi. Kalpten kansere kadar ciddi hastalıklara neden olan hava kirliliğinin ölüme kadar götürebildiğine dikkat çeken Dr. Bozkurt, Türkiye’de yaklaşık 29 bin kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini belirterek, Ankaralılara şu uyarılarda bulundu:

ERKEN ÖLÜM SEBEPLERİ ARASINDADIR

Hava kirliliği astım, kronik tıkayıcı hava yolu hastalıkları (KOAH), akciğer kanseri, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına, astım ve sık bronşit ataklarına neden olarak hastane başvurularında artışa neden olmaktadır. Ayrıca özellikle kalp krizi ve kalp yetmezliğine, felçlere neden olarak erken ölümlerin sebepleri arasında yer alır.

ÇOCUKLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Hava kirliliğinden en fazla etkilenen çocuklardır. Hava kirliliği çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına ve çocuklardaki en önemli kronik hastalıklardan biri olan astımın oluşmasına yol açar. Hava kirliliğinin (iç ortam ve dış ortam) yoğun olduğu yerlerde büyüyen çocukların akciğer fonksiyonlarında gerileme gösterilmiştir. Ayrıca hava kirliğine maruz kalan çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu sıklığı yüksektir.

GEBELERDE OTİZM RİSKİ YARATIYOR

Gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalmak; otizm bozukluğu olan bir çocuğa sahip olma riski ile de ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte hava kirliliğinin kalp damar hastalıkları üzerine olumsuz etki gösterdiği bilinmektedir. Damar sertliğinin gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülüyor. Uzun süreli hava kirliliğine maruz kalmak kalp damar hastalıklarında artışa neden olmakla birlikte, pıhtı oluşumu, kalpte ritm bozukluklarına yol açar.

KANSER GELİŞİMİNDE ROL ALIR

Hava kirliliğinin akciğer kanseri gelişiminde de önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir ve grup 1 kanserojen olarak tanımlanmaktadır. Bir maddenin grup 1 kanserojen olarak tanımlanması, o maddenin kansere yol açtığının bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu anlamına gelmektedir.

TRAFİKTE UZUN SÜRE GEÇİRMEYİN!

Hava kirliliğinden korunmada maske kullanmak yeterli değildir. Hava kirliliğinin zararlarından korunmak için şunlar yapılabilir:

-Trafikte uzun süre geçirmekten kaçının, alternatif ulaşım yöntemlerini tercih edin,

-Fosil yakıt kullanımından kaçının,

-Özellikle dizel araçlar başta olmak üzere egzoz gazına maruz kalmaktan kaçının,

-Trafiğin yoğun olduğu ana yolların etrafı yerine, trafikten uzak yerleşim yerlerini seçin,

-Trafiğin yoğun olduğu saatler yerine, sakin saatlerde seyahat etmeyi tercih edin,

-Aracınızın bakımını zamanında yapın,

-Yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi faaliyetleri trafiğin yoğun olduğu ana yolların çevresinde yapmayın.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'nın, Havası, Hastalıkların, Kapısını, Aralıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı