Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 21:55
 
Ankara'nın 'Kaldırımkondu Büfeleri'ni Gündeme Taşıdı
CHP Milletvekili Nihat YEŞİL Sordu: Ankara’nın “Kaldırımkondu Büfeleri” Yönetmeliğe Bağlandı mı?
Siyaset Haberi
Ankara'nın 'Kaldırımkondu Büfeleri'ni Gündeme Taşıdı

Ankara Büyükşehir Belediyesince hazırlanan yeni bir “büfe yönetmeliği” var mıdır?  Kentsel tasarım, yer seçimi  ve estetik açısından,  durumun tekrardan belediye meclisinde gündeme alınması gerekmez mi? Diye soran Ankara CHP milletvekili Nihat Yeşil; kendisinin isimlendirdiği “kaldırım kondu”  (‘Buy Box’) büfeler kaldırıldı mı yoksa, yeni haliyle, yeni kiracılarını mı bekliyor? Dedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı  Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.  

 ‘Buy Box’ diye yazılan ‘bay baks’ diye okunan ‘alışveriş kutusu’ anlamındaki İngilizce isimli  büfeler, Ankara Büyükşehir Belediyesince  yaygın olarak, yaya yollarını kapatmaya, bir başka büfenin dibine konuşlandırmaya başlanmıştır.

 

Bu bağlamda;

1. Geçtiğimiz aylarda, Ankara Umum Gazete Bayii ve Satıcıları Esnaf Odası 45. Olağan Genel Kurul Toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara'nın her köşesine dağıttığı 'yeni nesil büfe' diye adlandırılan "Buy Box" büfelerin gazete büfelerimizi, tüm esnafımızı mağdur ettiğini söylemesine rağmen ne tür tedbirler alınmıştır?

2. Mevcuttaki büfecilik sisteminde bir sorun mu görülmüştür de; yeni bir büfe sektörü  mü oluşturulmaktadır?

3. Bu yeni nesil büfelerin; otobüs durakları üzerine kurulduğu, kaldırımları daralttığı ve ticari esnafı görsel olarak sıkıntıya soktuğu iddiaları doğru mudur?

4. Anılan yeni nesil büfelerin ihalesi ve kiralama sistemi kim tarafından yapılmaktadır?

5. Bu konuda, Ankara Büyükşehir Belediyesince hazırlanan yeni bir büfe yönetmeliği var mıdır?  Kentsel tasarım, yer seçimi  ve estetik kriterlerini belirleyici bir düzenlemenin ABŞ belediye meclisinde gündeme alınması gerekmez mi?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara'nın, 'Kaldırımkondu, Büfeleri'ni, Gündeme, Taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı