Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 23:32
 
Ankara Üniversiteliler Derneği'nde Söyleşi
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, 4 Aralık 2019 Çarşamba günü, Ankara Üniversiteliler Derneği üyeleriyle “ÖNCE HERKES İÇİN DEMOKRASİ… Gönüllülük, Örgütlenme, Şiddetsiz, Yüzyüze ve Gözgöze İletişim, İşbirliği, Verimlilik, İzleme, Değerlendirme… HER ZAMAN HERKES İÇİN DEMOKRASİ…” konularını kapsayan bir söyleşi yaptı.
Güncel Haberi
Ankara Üniversiteliler Derneği'nde Söyleşi

Söyleşiye, Anayasa Mahkemesi önceki başkanlarından, Sözcü Gazetesi yazarı Yekta Güngör Özden, Prof. Dr. Muharrem Gerçeker, Prof. Dr. Mükerrem Arslan ve uzman klinik psikolog Şenay Ölmez de katıldı.

Sümer, söyleşide özetle şu görüşleri paylaştı.

“Dünyayı şiddetten kurtaracak ve sevgi toplumunda yaşanmasını sağlayacak en büyük güç, gönüllülüğe dayalı, şiddete şiddetsiz tepkiyi benimseyen, yasal ve tüzel kişilikli sivil toplum örgütlenmeleridir.

Bu nedenle, bilim insanları ve uzmanlar başta olmak üzere herkes, gönüllülüğün ve örgütlenmenin önemini, aile sohbetleri, söyleşi, konferans, seminer, yazı, radyo ve televizyon programlarında anlatmalıdır. Köylerden mahallelere kadar herkes öncelikle dernek kurmalı veya kurulmuş olanlara üye olmalıdır. Bu birlikteliklerde, dinsel ve siyasal farklılıklar ölçü olmamalı,bu farklılıklara doğal zenginliğimiz olarak saygı duyulmalı, iletişim ve işbirliği geliştirilmelidir.

Gönüllülük ve örgütlenme, insan, hayvan ve çevre haklarına aykırı olmamalı, şiddet içermemelidir. Gönüllü çalışmalar özveriye dayanır. Ancak, aile, okul ve iş ihmal edilmemelidir. Gönüllü olmak, dernekleşmek, üretken, verimli, büyük ve mutlu bir ailede yaşamak, kimsesiz kalmamaktır. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak, güç birliği yapmaktır.

Üreticiler, umutlarını yitirmemeli, aralarında, kooperatifler kurmalıdır.

Silahtan ve şiddetten uzak,  dernek ve diğer oluşumlarda örgütlü ve gönüllü olanların çözemeyeceği sorun, başaramayacağı gelişme düşünülemez. Dünyayı ve bu toprakları, sevgi ve barışla yaşatmak, hayvana, çevreye ve insana yönelik şiddeti ortadan kaldırmak, demokratik ve herkesi kucaklayan hükümetler, çağdaş siyaset, eğitim, güvenlik, adalet, yargı yanında, ancak ve ancak, halkın örgütlü, gönüllü, yüzyüze ve gözgöze iletişimi ile sağlanabilir.

Önyargının, olumsuz olursa insana hiç yakışmadığını bilenlerdenim. Ben ön yargılıyım. Sevgi ve dostlukta, önce herkese güvenmeliyiz. Herkesi sevebileceğimize ve dost olabileceğimiz konusunda ön yargılı olmalıyız.

Sevgi toplumu için, herkesin kendisini veya temsilcisini görebildiği bir demokrasi ve  adalet gerekir, Ancak, sevgi ve barışı güçlendirecek bir önerimiz daha var. Spor, sanat, eğitim ve sağlık tesislerinin halkın yaşadığı yerleşim birimlerinde yapılması, kolayca ulaşım ve erişim sağlanması. Buralarda bir araya gelecek  komşular, birbirlerini daha iyi tanıyacaklar, yabancılaşma ortadan kalkacak, birlikte sevgi ve barış ortamında yaşanılacaktır.

Önyargının, olumsuz olursa insana hiç yakışmadığını bilenlerdenim. Ben ön yargılıyım. Sevgi ve dostlukta, önce herkese güvenmeliyiz. Herkesi sevebileceğimize ve dost olabileceğimiz konusunda ön yargılı olmalıyız.

Büyük spor tesisleri, büyük eğitim ve sanat merkezleri ile şehir hastaneleri, asla çağın gerekliliklerine uygun yapılar olamazlar.

Ülkemiz  ve dünya için temel hedef “Önce Herkes İçin Demokrasi…Her Zaman Herkes İçin Demokrasi…” olmalıdır.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Üniversiteliler, Derneği'nde, Söyleşi,
Yorumlar
Haber Yazılımı