Haber Detayı
17 Mayıs 2013 - Cuma 01:55
 
Ankara, Araplara Örnek Oluyor
Yeniden yapılanma süreci içerisinde olan Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı rol model olarak Türkiye’yi belirledi.
Ekonomi Haberi
Ankara, Araplara Örnek Oluyor

 

Bu kapsamda Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı’ndan bir heyet Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Kurum ve İnsan Kapasitesi’nin Güçlendirilmesi Projesi konusunda araştırmalar yapan heyet il müdürlüklerinin görevleri ve Bakanlığıın taşra teşkilatlanması konularında İl Müdürü Muhsin TEMEL’den bilgi aldı.

İl Müdürü Muhsin TEMEL’e kendilerine gösterdiği ilgi ve misafirperverlik dolayısıyla teşekkür eden konuk heyet üyeleri, Türkiye’nin önemli bir tarım ülkesi olması ve son yıllarda gerçekleştirdiği atılım dolayısıyla Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirdiler. Türkiye’deki tarım teşkilatlanması ve uygulamalarını çok beğendiklerini kaydeden heyet üyeleri, ülkelerindeki yeniden yapılanma sürecinde Türkiye’de gördükleri uygulamaların rehber olacağını söylediler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görüşmeler gerçekleştiren konuk heyeti İl Müdürlüğü’nde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İl Müdürü Muhsin TEMEL, il müdürlüğünün görevleri ve yürüttükleri çalışmalar hakkında heyete bilgi verdi. TEMEL, İl Müdürlüğü teşkilatının, Bakanlık birimlerinin görevlerini taşrada yürüten kurum olduğunu belirterek, üreticiyle, yetiştiriciyle, tüketiciyle ve çiftçiyle direkt temasta olduklarını vurguladı. Bütün ürünlerin yetiştirilmesi, işlenmesi, ambalajlanması ve sofraya kadar getirilmesiyle ilgili tüm aşamaların il müdürlüklerinin kontrolünde olduğunu anlatan TEMEL, ilin tüm tarımsal faaliyetleri ile ilgili potansiyeli belirlemek ve onları yönetmek, yeni tekniklerin ve teknolojilerin üreticilere ulaştırılması, çiftçilerin tecrübelerinin geliştirilmesi, yönlendirilmesi gibi konuların da il müdürlüklerinin görevleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Muhsin TEMEL’le görüşmenin ardından konuk heyet Beypazarı’nda kanatlı kesimhanesi, gıda işletmeleri, fide üretimi yapan bir işletme ve maden suyu fabrikasında incelemelerde bulundu.

Gün boyu incelemelerde bulunan heyete Beypazarı’ndaki tarihi ve kültürel yerler de gezdirildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yeniden, yapılanma, süreci, içerisinde, olan, Suudi, Arabistan, Tarım, Bakanlığı
Yorumlar
Haber Yazılımı