Haber Detayı
25 Eylül 2014 - Perşembe 15:32
 
Ankara, Uyuşturucu ile Mücadelede Pilot Bölge
Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı çerçevesinde İçişleri Bakanlığı bünyesinde polislerden oluşacak, imam, muhtar, öğretmen gibi kanaat önderleri ile işbirliği yürütülecek narkotimin, pilot uygulamasının başkentte yapılması öngörülüyor.
Güncel Haberi
Ankara, Uyuşturucu ile Mücadelede Pilot Bölge

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin uyuşturucu ile mücadelede kararlı olduğunu belirterek, devletin en önemli görevlerinden birinin vatandaşlarını uyuşturucudan korumak olduğunu söyledi.Ünüvar, mücadele kapsamında öncelikle üretici-aracı-tüketici arasındaki bağın ortadan kaldırılacağını belirtti.Bunun, sadece adli ya da polisiye tedbirlerle sağlanamayacağının altını çizen Ünüvar, "Hem sınırda hem sokaktaki arzın azaltılabilmesi, uyuşturucu ile vatandaşın temasının kesilmesi sağlanacak" dedi.Bu tedbirlerin sadece kamu ile değil sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşların ve özellikle annelerin desteği ve işbirliği sayesinde uygulanabileceğini kaydetti.-"Annelere "farkındalık eğitimi"
Çocuk ve gençlerin gelişiminde annelerin büyük rol üstlendiğine dikkati çeken Ünüvar, "Aile içinde çocukların bütünlüğünü korumak adına bir tedbir alınacaksa, bu anneden başlar. Bu nedenle anne ile çocuk arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı, öncelikle annelere farkındalık eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Çünkü, önce annenin uyuşturucunun zararlarına ilişkin bilinçli birey haline gelmesi ve sonrasında çocuğunu bu tür tehlikelerden koruması gerekiyor" açıklamasında bulundu.
Okulun sadece okul içi olarak algılanmaması, eğitim kurumunun çevresinin de önemsenmesi gerektiğini dile getiren Ünüvar, şunları kaydetti:
"Okul çevresinde yer alan kafeler, lokantalar, kırtasiyeler, seyyar satıcılar bulunuyor. Bunun dışında okulla ilişkisi olan veliler bulunuyor. Bu noktada da aile ve okul arasındaki bağı kuran kritik kişi de anneler.
O nedenle, Eylem Planı çerçevesinde anneler farkındalık eğitimi ile ilgili adımlar atılacak. Annelerin farkındalığın artmasıyla, eylem planının başarısı da artacak."
-"Çevredeki imam, seyyar satıcı ve kırtasiyeci gibi herkesten yararlanacağız"
Ünüvar, uyuşturucu ile ilgili üretici-aracı-alıcı arasındaki bağın karşısına çocuk-aile-diğer sosyal ağlar kurulacağını anlatarak, "Bu süreçte çevredeki imam, seyyar satıcı, kırtasiyeci gibi herkesten yararlanacağız. Bunun nasıl olacağına ilişkin detaylar üzerinde çalışılıyor" diye konuştu.

Çalışmaların Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın başkanlığında yürütüldüğünü hatırlatan Ünüvar, Bakanlar Komitesi'nde ilgili bakanlıkların müsteşar yardımcılarının, kendisinin, teknik komitenin ve illerde bir vali yardımcısının bu konuda çalışacağını anlattı. Ünüvar, "Yapılan ve planlanan her işin taşrada uygulanması sağlanacak" dedi.

Takip Komitesi'nin yılda bir kez Başbakan'a bilgi vereceğini dile getiren Necdet Ünüvar, Uyuşturucu Mücadele Şurası'na da ilgili bakanların dışında sivil toplum kuruluşları, mağdur vatandaşların kendisi ve ailesi, akademisyenlerin katılacağını söyledi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Uyuşturucu, Mücadele, Eylem, Planı, çerçevesinde, İçişleri, Bakanlığı, bünyesind
Yorumlar
Haber Yazılımı