Haber Detayı
10 Mayıs 2013 - Cuma 20:11
 
Ankara'da En Çok Konuşulanlar Ne?
Medya Takip Merkezi (MTM)'nin araştırmasına göre, Ankara gündeminde en fazla yer bulan konular, Ankara Evi Projesi, 30. Uluslar arası Müzik Festivali ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çevre rekreasyon çalışmaları oldular. İşte, araştırmanın detayları…
Ankara Haberi
Ankara'da En Çok Konuşulanlar Ne?

17 YIL SONRA YENİDEN ANKARA EVİ PROJESİ

Nisan ayında Ankara'nın medyada öne çıkan haberlerin biri, 17 yıl önce inşaatı yarım kalan Ankara Evi Projesi'nin, Yenimahalle Belediyesi tarafından tekrar ele alınması oldu. Ankara'nın bilim, kültür, sanat ve sergi evi olarak hizmet vereceği açıklanan Ankara Evi'nin ayrıca halkbilimi camiasına, kültür ve sanat insanlarına ev sahipliği yapacağı da vurgulandı. Ankara Kent Müzesi'nin de kurulacağı Ankara Evi'nin Eylül ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

30. ULUSLARARASI ANKARA MÜZİK FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Her türden müziğin seçkin örneklerini sanatseverlerle buluşturan Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Nisan ayı başında 30'uncu kez sanatseverlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm, Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları ile çok sayıda kişi ve kuruluşun katkılarıyla Sevda Cenap And Müzik Vakfı'nca düzenlenen festival, Nisan boyunca her türden müziğin seçkin örneklerini sanatseverlerle buluşturdu.

ANKARA YEŞİLE BEZENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 8 rekreasyon alanı, Nisan ayında Ankara'nın medyada en çok yer alan haberlerinden bir diğeri oldu. Konuyla ilgili Melih Gökçek, 2013 yılında başkentte 20 milyon adet çiçek, 150 bin adet ağaç ve 3.5 milyon çalı dikiminin gerçekleşeceğini açıkladı. Aynı çalışma kapsamında, pek çok ilçeye irili ufaklı park ve yeşil alanlar kazandırılacağı bildirildi.

Nisan'da Cemil Çiçek'in haberleri arttı

Medya Takip Merkezi'nin (MTM), Nisan ayı için hazırladığı Ankara gündemi araştırmasına göre, TBMM Başkanı Cemil Çiçek 1.597 haberle bu ayın en çok konuşulan Ankaralı ismi oldu. Çiçek, 23 Nisan kutlamaları, Ukrayna'ya yaptığı ziyaret ve TBMM'nin açılışının 90. yıl dönümüne katılımıyla, Nisan ayında gazete ve dergilerde geçen aya oranla %70 daha fazla  haberde yer almayı başardı.

Nisan ayının en çok konuşulan bir diğer Ankaralı ismi ise, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan oldu. Ay içerisinde, ABD'nin ikinci büyük borsası Nasdaq'ta kapanış zili çalan Babacan, toplamda 1.328 haber ve yazıda yer buldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, medyada öne çıkan 3. isim oldu.

Basın'da en çok ASELSAN konuşuldu

MTM'nin Nisan ayı Ankara gündemi raporuna göre, bir önceki ayın medya lideri ASELSAN bu ay da Ankara'nın en çok konuşulan markaları sıralamasında yerini korudu. Nisan ayı boyunca gazete ve dergilerde 277 habere konu olan ASELSAN, çoğunlukla dünyanın ilk 'insansı kamerası' projesi ile ilgili haberlerde yer aldı.

Aynı araştırmada öne çıkan ikinci marka ise Ankara Rixos Hotel oldu. Marka, Mart ayına göre basında 2 kat daha fazla haberde yer alarak, 260 haber ve yazı ile adından söz ettirdi. Rixos Hotel'i Man Türkiye ve Sheraton Hotel izlediler.

MTM VERİLERİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:

Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Sanayi Odası'nın katkılarıyla hazırlanan Ankara Girişimci Evi ve Atölyesi hizmete açıldı.
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Yaşar Güner hayatını kaybetti.
Gazi Üniversitesi Endüstri Topluluğu, Ankara'yı marka şehir seçti.
ÖSYM'nin yaptığı açıklamaya göre, 2013 YGS'de en başarılı il Ankara oldu.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu Alparslan Türkeş ölümünün 16. yıl dönümünde anıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Medya, Takip, Merkezi, (MTM)nin, araştırmasına, göre, Ankara, gündeminde, fazla,
Yorumlar
Haber Yazılımı