Haber Detayı
23 Mayıs 2013 - Perşembe 01:25
 
Ankara'da Farklı ve Yeni Konsept Eczane Açıldı
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bulunan fakat Türkiye’de İstanbul’un dışında yaygın olmayan yeni konsept eczane örneği Başkent Ankara’da açıldı.
Ankara Haberi
Ankara'da Farklı ve Yeni Konsept Eczane Açıldı

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bulunan fakat Türkiye’de İstanbul’un dışında yaygın olmayan yeni konsept eczane örneği Başkent Ankara’da açıldı. Yeni konsept eczane olan Eceser Eczane’de her türlü tıbbi ilacın yanı sıra kişisel bakım ürünlerinden bitkisel ürünlere, anne ve bebek ürünlerinden vitamin takviyelerine kadar bir çok ürün bulunuyor.

Kızılay’da Bayındır Sokak’ta açılan Eceser Eczane’nin açılışına AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Ankara Eczacı Odası Başkanı Oğuz Ekincioğlu, Çankaya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Fatih Taşlıçay ve şube müdürleri, Eczacı Taner Ercanlı’nın ailesi ve yakınları ile sektör temsilcileri katıldı.

Eczacıların yeni konsept denilen bu tip eczanelerle daha iyi hizmet vereceklerini söyleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, “Türkiye’de isteyen istediği büyüklükte eczane açma hakkına sahip. Daha önceden Türkiye’de çok fazla ürün ve çeşit yoktu. Çünkü milli gelir düşüktü, milli gelir arttıkça insanların tüketim alışkanlıkları gelişiyor, ürün çeşitleri de giderek artıyor. Dolayısıyla daha geniş eczanelere ihtiyaç ortaya çıkıyor. Türkiye’de bunun birkaç tane örneği ver ama Ankara’da yeni gördüm. Eczacılar ilaç dışı ürünlerde yarışacaklar demektir bu. Eczacıların bunları yapması gördükleri eğitim açısından hakkı” dedi.

Bu tür eczanelerden halkın daha iyi hizmet alacaklarını belirten Ankara Eczacı Odası Başkanı Oğuz Ekincioğlu, “Özellikle İstanbul’da orada başladı bu sistem. Bu örnekte eczane Ankara’da çok az, belki ilk denilebilir. Dünyada sağlık ürünlerinin tamamında danışmanlık yapan eczacının rolü öne çıkıyor, eczacılar sağlığın her alanına kendi akademik donanımları nedeniyle sahip çıkıyorlar. Bu danışmanlık nedeniyle bu tür eczaneler ortaya çıkmaya başladı. İlaç hizmeti Türkiye’de son dönemde değersizleşti, hem ilaç fiyatları ucuzladı. Ekonomik büyüme ile ilaç fiyatları aynı oranda büyümedi. O nedenle eczacılar kendi yaşamlarını sürdürebilmek için, yaşadıkları ekonomik sıkıntıyı atlatabilmek için ilaç dışı ürünlere yöneldiler. Bu tür eczanelerde halkımızın daha iyi bir hizmet alacağı da bir gerçek. Sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, gelişmiş, ülkelerinde, bulunan, fakat, Türkiye’de, İstanbul’un, dışınd
Yorumlar
Haber Yazılımı