Haber Detayı
23 Mayıs 2013 - Perşembe 18:19
 
Ankara'da Gümüşhane Tanıtım Günleri Başladı
Gümüşhane Tanıtım Günleri, Ankara’da başladı. Açılış törenine MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu arasında Gümüşhane’nin göç vermesiyle ilgili konuşmalar damgasını vurdu.
Ankara Haberi
Ankara'da Gümüşhane Tanıtım Günleri Başladı

Gümüşhane Tanıtım Günleri, Ankara’da başladı. Açılış törenine MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu arasında Gümüşhane’nin göç vermesiyle ilgili konuşmalar damgasını vurdu.

Atatürk Kültür Merkezi’nde dört gün sürecek olan Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. AKM’deki törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gümüşhane Belediyesi Halk Oyunları ekibi bir gösteri yaptı.

Yoğun katılımın gerçekleştiği açılış töreninde, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin konuşmaları damgasını vurdu. Gümüşhane’nin göç verdiğini ve HES’lerin bu göç oranlarını daha da arttıracağı iddia eden Yeniçeri, bir memleketin üç temel unsurunun olduğuna dikkat çekerek, “Bir ülkede yer altı, yer üstü ve insan kaynakları arasında kurulacak güzel bir koordinasyon güzel bir gelecek yaratır. Bunu kuramadığınız zaman o ülkede sıkıntılar meydana gelir. Bu çok açıktır. Bir memleketin sıkıntısı göç varsa vardır. Allayıp pullamaya, yıkama yağlama yapmaya gerek yoktur. Gümüşhane göç veriyorsa, Gümüşhane Gayri Safi Milli Hasıladan gerekli payı almıyor demektir, olay budur” dedi.

“ORADA HES’LER YAPILIYOR VE O HES’LER BİR ZAMAN SONRA HALKI GÖÇ ETTİRECEK”

Gümüşhane’nin maden yatağı olan bir il olduğunu vurgulayan Yeniçeri, bölgedeki madenlerin çıkartılacağı dönemde oradaki insanlara bölgenin cehennem haline getirilmesi gerektiğini kaydetti. Bakanların açılışa katılması dolayısıyla bu konuşmaları yaptığının altını çizen Yeniçeri, konuşmasına şöyle devam etti:

“Orada HES’ler yapılıyor ve o HES’ler bir zaman sonra halkı göç ettirecek. Halkın o bölgedeki bütün kurdukları işletmeler, aldığı nefes, tarihi alanlarının tamamı etkilenecek bundan. Bunları biraz daha dikkatli ve orada yaşayan insanlarla bağdaşır bir biçimde devreye koymak gerekir. Sayın Bakan bununla ilgili inşallah açıklama yapar ben dinleyemeyeceğim. TBMM’de konuşmamam var ve koşarak gitmem gerekiyor.”

Yaptığı konuşmasının ardından MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri, konuşmasında belirttiği gibi koşarak TBMM’ye gitti.

“SON ON YILDA 3 MİLYAR TL GÜMÜŞHANE’YE YATIRIM YAPILDI”

Özcan Yeniçeri’nin konuşmasının ardından açılış konuşmaları yapmak üzere kürsüye çıkan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açılış konuşmasını çok kısa yapmayı düşündüğü ancak MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin laf atıp gittiğini belirterek, Gümüşhane’yi çok sevdiğini ve etrafının tamamen Gümüşhanelilerle çevrildiğini söyledi. ‘29’ numaralı makam aracı plakasının Gümüşhane’nin plakasıyla aynı olmasına atıfta bulunan Eroğlu, her taraftan Gümüşhane’ye bağlı olduklarını dile getirdi. Gümüşhane Tanıtım Günleri’ni organize eden ve emeği geçenleri kutladığını belirten Eroğlu, Gümüşhane’ye artık ulaşmanın çok kolay oyduğunu ifade etti. Gümüşhane’ye yatırımların artarak devam ettiğini ifade eden Eroğlu, “Son 10 yılda 3 milyar TL değerinde yatırım yapıldı. Ne kadar sulama, baraj ve gölet varsa onların tamamını yapacağız. Özellikle vurgulamak istiyorum Gümüşhane’de birçok baraj yapılamada ama şimdi bitiriliyor. Gümüşhane’ye her şeyin en iyisini yapacağız” dedi.

 

“18 BELEDİYENİN TAMAMINA AYRIM YAPMADAN YARDIM ETTİK”

Gümüşhane’nin Türkiye’de müstesna bir ile olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, Ahmed Ziyâüddîn-i Gümüşhanevi Hz.’nin Türkiye’deki en büyük kutuplardan bir tanesi olduğunu söyledi. Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hz.’nin İslam’ın önemli bir halkası ve fıkıhın dünya çapında önemli bir üstadı olduğunu belirten Bayraktar, Gümüşhanelilerin kabrini ziyaret etmesini istedi. Ankara’da 40 bin civarında Gümüşhanelinin yaşadığına dikkat çeken Bayraktar, Türkiye’nin bütün şehirlerinde Gümüşhanelilerin bulunduğunu belirtti. Son iki yıldır Gümüşhane’nin nüfusunun arttığını dile getiren Bayraktar, “Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımların bazılarından 5, bazılarından ise 10 katı daha fazla Gümüşhane’ye yatırımlar yapıldı. Demiryolu projesi bitti. İnşallah demiryoluna çok kısa bir zamanda başlayacağız. Duble yolları çok kısa sürede tamamlayacağız. Gümüşhane ve Trabzon arasındaki yolda bir taraftan da tamamlanmaktadır. Kısa sürede de bunları bitireceğiz. Gümüşhane çevre yolunun da çok kısa sürede bitirilecek. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Gümüşhane ve Trabzon daha da bütünleşecek, daha da yakınlaşacak. O zaman Gümüşhane’nin konumu çok daha iyi olacak. Zaten üniversite Gümüşhane’ye yeni bir ivme kazandırdı. Üniversite Türkiye’deki üniversiteler arasında çok iyi yerlere geldi” dedi.

Üniversitenin kalitesini arttıracaklarını kaydeden Bayraktar, Gümüşhane’ye başka illere yapılmayan yatırımların yapıldığına ifade etti. Gümüşhane’nin kalkınması için 18 belediyenin tamamına siyasi ayrım yapmadan desteklediklerinin altını çizen Bayraktar, TOKİ Başkanlığı döneminde çok ciddi yatırımların yapıldığını hatırlattı.

“ANADOLU İNSANI TÜRK BAYRAĞI ALTINDA BİR VE BAREBER YAŞAMA İRADESİ GÖSTERMİŞTİR”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de, Gümüşhane Günleri’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Anadolu insanının esareti yaşadığını, cefanın her türlüsünü çektiğini ve yokluğun her türlüsüne katlandığını belirten Destici, Anadolu insanın Türk bayrağının altında bir ve beraber yaşama iradesini gösterdiğini söyledi.

Cumhuriyet tarihinden itibaren yatırımların Anadolu’nun her safhasına yayılamadığını ve yatırımların olmayışı dolayısıyla göçlerin başladığını ifade eden Destici, “Başı açığı ve kapalısıyla, Kürt’ü, Türkmeni, Çerkezi, Lazı, Boşnağı, doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi, 75 milyon insan doğduğu yerde doymalı, anlı ak, başı dik ve karnı tok bir şekilde yaşamalıdır. Biz inşallah bundan sonraki günlerde bu yatırımların tüm Anadolu’nun her yerine daha dengeli bir şekilde yayılarak göçün önüne geçilmesini düşünüyoruz” dedi.

“BAKAN EROĞLU, KURU FASÜLYE DAĞITTI”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin kurdelesi kesildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar programı dolayısıyla buradan ayrılırken, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ile BBP Genel Başkanı Destici stantları gezdi. Vatandaşlarla sohbet eden Bakan Eroğlu ve Destici’ye, gümüş Türk bayrağı rozeti hediye edildi. Bakan Eroğlu, ayrıca stanttan 50 TL’lik bir yüzük satın aldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tanıtım günleri Bakan Eroğlu, kendi elleriyle vatandaşlara kuru fasulye dağıttı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, Tanıtım, Günleri, Ankara’da, başladı, Açılış, törenine, MHP, Ankara,
Yorumlar
Haber Yazılımı