Haber Detayı
21 Mayıs 2013 - Salı 11:12
 
Ankara'da Necip Fazıl Günleri Başlıyor
Ankara’da 13-14. yy’da Hacı Bayram-ı Veli tarafından yaptırılan ve pek çok alimin yetişmesine vesile olan Akmedrese, yeniden hayat buldu.
Ankara Haberi
Ankara'da Necip Fazıl Günleri Başlıyor

Hacı Bayram-ı Veli Cami’nin yanında açılan Akmedrese Eğitim ve Kültür Derneği, 600 yıllık geleneği yaşatmayı hedefliyor. İcra Kurulu Başkanı Abdülkadir Sarıbay, Akmedrese’nin kendine has kültürü ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

BİR HAFTA BOYUNCA NECİP FAZIL ANILACAK

Çeşitli konularla ilgili Akmedrese çatısı altında programlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarıbay, 20-26 Mayıs tarihlerini Akmedrese Necip Fazıl Haftası olarak kabul ettiklerini açıkladı. Sarıbay, bir hafta boyunca haftanın her günü Necip Fazıl’ı farklı açılardan ele alacak konuklar ağırlayacaklarını söyledi.

13-14.yy’da Hacı Bayram-ı Veli tarafından yaptırılarak o dönem pek çok alimin yetişmesine vesile olan Akmedrese, 6 asırlık bir geçmişin ardından yeniden hayat buldu. Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli Cami’nin hemen yanı başında kurulan Akmedrese Eğitim ve Kültür Derneği, Hacı Bayram geleneğini yaşatmayı hedefliyor. Akmedrese İcra Kurulu Başkanı Abdülkadir Sarıbay, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi ve Akmedrese’nin kendine özgü kültürünü anlattı.

“HACI BAYRAM GELENEĞİ AKMEDRESE İLE YAŞATILACAK”

Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin Ankara’nın manevi mimarlarından olduğunu dile getiren Sarıbay, Onun miraslarına ve emanetlerine sahip çıkmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu anlamda Akmedrese’nin önemine dikkat çeken Sarıbay, “600 yıl önce pek çok alimin yetiştiği bu medresenin yeniden hayat bulması gerekiyordu. Hacı Bayram geleneğinin kaldığı yerden devam etmesi gerekiyordu. Hacı Bayram-ı Veli Cami’nin hemen yanı başında kurulan derneğimizle bu gelenek yeniden hayat bulacak” dedi.

ZİYARETÇİLERE GELENEKSEL BURÇAK ÇORBASI İKRAM EDİLİYOR

Hacı bayram-ı Veli Hazretleri’nin medresesine gelen herkese burçak çorbası ikram ettiğini dile getiren Sarıbay, bu geleneği de yıllar sonra yeniden başlattığını söyledi. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok bölgesinden Hacı Bayram-ı Veli’yi ziyarete gelenlere burçak çorbası ile ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Sarıbay, gerçekleştirdikleri programlar öncesinde de katılımcılara burçak çorbası ikram ettiklerini söyledi.

“AMACIMIZ HACI BAYRAM GELENEĞİNİ YAŞATMAK”

Akmedrese’nin bir eğitim ve kültür derneği olduğunu ifade eden Sarıbay, burada yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi verdi. Neredeyse haftanın her günü, farklı konularla ilgili söyleşi ve sohbetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıbay, “Burada dini sohbetlerin yanı sıra tarih, edebiyat, felsefe, iletişim gibi daha pek çok alanda programlar düzenliyoruz. Amacımız Hacı Bayram geleneğini yaşatmak” diye konuştu.

NECİP FAZIL GÜNLERİ BAŞLIYOR

Sarıbay, Akmedrese çatısı altında gerçekleştirecekleri Necip Fazıl günleri ile ilgili de bilgi verdi. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i bir hafta boyunca gerçekleştirecekleri programlar dizisiyle anacaklarını belirten Akmedrese İcra Kurulu Başkanı Sarıbay, “Üstadı her gün farklı bir bakış açısıyla ele alacağız. Önemli olan anmak değil, onun fikirlerini anlayabilmektir. Burada her gün bir konuk ağırlayacağız. Mustafa Yazgan, Hayati İnanç gibi çok değerli isimler bizimle birlikte olacaklar” ifadelerini kullandı.

“Akmedrese Necip Fazıl Günleri” 20 Mayıs 2013 pazartesi günü başlayarak 26 Mayıs Pazar gününe kadar her gün devam edecekler. Programlar, akşam namazının ardından ikram edilecek olan geleneksel burçak çorbası ile başlayacak.

AKMEDRESE NECİP FAZIL HAFTASI

20 Mayıs Pazartesi -Metin Önal Mengüşoğlu - Mağrur Öfke
21 Mayıs Salı Lütfü Şehsuvaroğlu - Ordusunu Arayan Kumandan
22 Mayıs Çarşamba - Muhammed Emin Özkan - Necip Fazıl Mahkeme Kürsüsünde 
23 Mayıs Perşembe -Gençler Necip Fazıl'ı Konuşuyor
24 Mayıs Cuma - Atilla Maraş - Kaldırımların Çileli Yolcusu
25 Mayıs Cumartesi -Hayati İnanç - Necip Fazıl Şiirleriyle 
26 Mayıs Pazar - Mustafa Yazgan - Bir Dava Adam
Programlar, akşam namazının ardından gerçekleşecek olan burçak çorbası ikramı ile başlayacak

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Ankara’da, 1314, yy’da, Hacı, Bayramı, Veli, tarafından, yaptırılan, pek, çok, a
Yorumlar
Haber Yazılımı