Haber Detayı
21 Mayıs 2013 - Salı 20:15
 
AOÇ'nde Dünya Süt Günü Kutlandı
21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında Atatürk Orman Çiftliği Müzesi'nde (AOÇ) bir dizi etkinlik düzenlendi.
Ankara Haberi
AOÇ'nde Dünya Süt Günü Kutlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Kaynağı belli olmayan malumatla çıkıp ahkam kesmek inanın Türkiye'ye, üreticisine, sanayicisine, herkese zarar veriyor. Zaman zaman bunun acı örnekleriyle karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde pirinçte yaşandığı gibi. Yanlış anlaşıldı, sonradan anlaşıldı ama Türkiye'ye zarar verdi" dedi.

21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında Atatürk Orman Çiftliği Müzesi'nde (AOÇ) düzenlenen etkinliklere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Ambalajlı Süt ve Süt Üreticileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Koyuncu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile çok sayıda sanayici ve süt üreticisi katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sütün insan hayatı için çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye'de süt üretiminin 17 milyon tona çıktığını dile getiren Eker, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun açıkladığı son verilere göre, Türkiye'nin dünyanın 9. büyük süt üreticisi olduğunu kaydetti.

"SÜT ÜRETİMİNİ 10 YILDA 8 MİLYON TONDAN 17 MİLYON TONA ÇIKARDIK"

Türkiye'nin süt üretimini 10 yıl içerisinde 8 milyon tondan 17 milyon tona çıkardığına dikkat çeken Eker, "Bu Türkiye'deki hayvan varlığının hem sayıca hem nitelikçe artışıyla sağlandı. Sayıca sağlandı çünkü Türkiye, 9 milyon büyükbaş hayvan varlığından 14 milyon büyükbaş hayvan varlığına çıktı. Bu çok büyük bir artış, yüzde 40'ları aşan bir artış oran. Biz Anadolu'nun kendi varlığı olan küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi yönünde de tedbirler aldık. Anadolu coğrafyası koyun coğrafyası. Bizim coğrafyamız, aldığımız yağış bu topraklarda koyun ve keçiyi daimi olarak yetiştirmemizi söylüyor. Eğer biz coğrafyanın söylediğini dikkate almazsak, eğer bir tabiatın gerçeklerini dikkate almazsak zarar ederiz" ifadelerini kullandı.

Eker, cumhuriyet tarihi boyunca hep aşağı doğru bir seyir izleyen küçükbaş koyun ve keçi varlığının ilk defa 2010 yılından itibaren alınan tedbirlerle yükselişe geçtiğini belirtti. 2012 yılında koyun varlığının 26 milyondan 35 milyona çıktığını anlatan Eker, "Bu durum, süt ürünlerinde yeni çeşitlerle tanışmamızı sağladı. Keçi sütü ciddi bir şekilde gelişiyor, artıyor. Mandacılık artık yavaş yavaş gelişiyor. Koyun sütünde ciddi bir artış var. 17 milyon ton süte bu şekilde ulaşıldı. Sütün içindeki yağ ve protein oranının artırılması da önemli. Buna dönük ıslah çalışmaları yapıyoruz. Biz bunu yaparken bir dizi tedbir aldık. Bugün süt üreten üreticilerimize işletmelerini biraz daha büyük hale getirebilmeleri için onlara bir takım teşvik mekanizmalarıyla destekler sağlıyoruz, hayvan başına destek veriyoruz" diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 21, Mayıs, Dünya, Süt, Günü, kapsamında, Atatürk, Orman, Çiftliği, Müzesinde, (A
Yorumlar
Haber Yazılımı