Haber Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 22:02
 
ATO Seçimleriyle İlgili Çok Önemli Karar
ATO Başkanı Gürsel Baran, konuya ilişkin "Yapılan düzenleme, oda ve borsa seçimlerinin şeffaf, adil ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesi açısından çok önemli" dedi.
Ekonomi Haberi
ATO Seçimleriyle İlgili Çok Önemli Karar

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Haziran ayından itibaren şirket kuruluşlarında Ankara özelinde aşırı bir artış olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Şirket kuruluşlarındaki artış Temmuz ayında yüzde 112’ye çıktı. Bu artışın, seçimleri manipüle etmeye yönelik paravan şirket kuruluşlarından kaynaklandığını tespit ettik. Haziran ayından itibaren Ankara Ticaret Odası’nda kurulan şirket sayısında dikkat çekici bir artış oldu. Bu işin arkasında FETÖ bile olabilir. Girişimlerimiz üzerine devletimizin ilgili mercileri de konuyu mercek altına aldı ve bu Kanun Hükmünde Kararname ile tedbir alındı” ifadelerinde bulundu.

Kurulan bu şirketlere ilişkin Haziran ayından itibaren titiz bir inceleme yapıldığını belirten Baran, “Belli firmalar çalışanlarına ev adreslerinde şirket kurduruyor. Ev halkının bundan haberi yok. Asgari ücretle çalışan insanları büyük yükün altına sokuyorlar. Baskı ile kurdurulan paravan şirketler bunlar. Pek çoğu gelip bize dert yanıyor. Gelecekleri ile oynanıyor insanların. Savcılığa gidecekler var içlerinde. Bu şekilde şirket kuranların ilgili makamlara başvurup gerekli işlemleri başlatmaları çok önemli. Aksi takdirde gelecekte daha büyük sıkıntılar yaşayabilirler” ifadelerini kullandı.

Oda seçimlerinin şeffaf bir şekilde yapılması için göreve geldikleri andan itibaren çalıştıklarını bildiren Baran, “Ankara Ticaret Odası yönetimi olarak en önem verdiğimiz husus seçim güvenliği. Hiçbir dönemde olmadığı kadar şeffaf bir seçim yapılacak. Seçimlere gölge düşmemesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diyerek, seçim hazırlıkları konusunda şu bilgiyi verdi:

“Üye sicil kayıtlarını internet sitemiz üzerinden üçüncü kişilerin paylaşımına açtık. İsteyen herkes üye firmalarımızı unvanı, sicil numarası, yaptığı iş veya faaliyet kodu üzerinden sorgulama yapabilir. Üyelerimiz yapılacak seçimlerde kendilerini temsil edecek sektör temsilcilerini, faaliyet koduna ve meslek grubuna göre seçecek. Mevzuat gereği Maliye Bakanlığından üyelerimizin faaliyetlerine ilişkin en güncel verileri alarak güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirdik ve değişiklikleri üyelerimize tebliğ ettik. Herkes şundan emin olsun. Seçmenin hür iradesi sandığa yansıyacak. Bu konuda kimsenin kimseye baskı yapmasına müsaade edilmeyecek. Bu tip baskılara maruz kalan olursa bize gelsin, gereğini yapalım.”

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: ATO, Seçimleriyle, İlgili, Çok, Önemli, Karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı