Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 00:09
 
Av. Uğur Çağlar: İkinci Baro Mesleki Bir İhtiyaçtır
İstanbul’un ardından Ankara’da ikinci baronun kurulması için harekete geçildi. 10 derneğin bir araya gelerek yürüttüğü yeni baro çalışmaları kapsamında avukatlar imza toplamaya başladılar. Konuyla ilgili olarak Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Avukat Uğur Çağlar ile bir görüşme yaptık.
Güncel Haberi
Av. Uğur Çağlar: İkinci Baro Mesleki Bir İhtiyaçtır

Etimesgut Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Uğur Çağlar ile son günlerin ana gündem maddelerinden birisi olan ikinci baronun kuruluş çalışmaları hakkında görüştük. Pandemi sürecinde insanların bir araya gelmesinin oldukça zor olduğu şu günlerde avukatların yılmadan ikinci bir baronun kuruluşu için çalışmalara başladığını belirten Uğur Çağlar, ne durumda olduklarını anlattı.
 
BÖLÜCÜ ve AYRIMCI DEĞİLİZ
 
    Ankara’da ikinci baro çalışmaları hakkında konuşan Çağlar, bu konudaki düşüncelerini şöyle aktardı:
   “Şu an son viraj dönülüyor, çok yakın zamanda Ankara ikinci barosuna kavuşacak. Farklı bir bakış açısıyla yeni bir baroya sahip olacak. Tabi bunu önemsiyoruz. Ben yaklaşık 20 yıldır bu mücadelenin içerisindeyim. Gerçekten, artık barolar öyle bir hale geldi ki;  mesleki sorunlar, avukatların sıkıntıları baroların gündeminde beşinci, altıncı madde haline geldi. Burada bize karşı çok ciddi algı yapıyorlar. Bölücülük yaptığımız, ayrımcılık yaptığımız ve siyasi hareket ettiğimizi iddia ediyorlar.  Bu tamamen Ankara 1 No’lu Barosu diyebileceğimiz, bu felsefedeki insanların diyebileceğimiz ortaya attığı bir yorum. Ama asla siyasi davranan biz değiliz.
 
HERKESE EŞİT MESAFEDE OLACAKSIN
 
    Biz, Genel Kurullara çok gittik. Dedik ki, biz meslek kuruluşu olarak tüm siyasi partilere eşit olmamız lazım.  Siz burada Genel Kurul’dan çıkıyorsunuz doğrudan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ediyorsunuz. Gitmeyin demiyoruz, ama Adalet Bakanı’na da gideceksin, AK Parti’ye de gideceksin, MHP’ye de gideceksin. İyi Parti’ye de.. Temelde senin bir meslek kuruluşu olarak herkese eşit mesafede olman lazım.”
 
YEŞİL PASAPORT MESELESİ
 
    Uğur Çağlar, şu anki Ankara Barosu’nun mesleki anlamda  avukatlık mesleğine bir katkısının olmadığını ifade ederken “Bakın  bir yeşil pasaport meselemiz  var. Biz bunu çok önemsiyoruz. Baroda Birlik grubunun 2000 yılından bu yana projeleri  arasında yer alıyor. Adalet  Bakanımıza da bu konuda çok teşekkür ediyoruz, bizlere çok ciddi destek oldu. Çok zorlu bir süreçten sonra bizler yeşil  pasaport  sahibi olduk. Bu bir prestij… Ben gittim yeşil pasaportumu aldım. Yargı kurumu içerisinde savcısı yeşil pasaport sahibi, hakimi yeşil pasaport sahibi, ben avukat olarak bu üç ayağın eşit halkası olarak sayılıyorum ama benim böyle bir şeyim yok. 
    Peki bu sürece Ankara Barosu’nun katkısı var mı? Maalesef yok. Mesleki sorunlarımız almış başını gitmiş. Avukatların çok ciddi ekonomik sıkıntıları var. Bakın yakın zamanda bir tartışma çıktı, noterler icra takipleri için biz yapalım diye bir başvuruda bulundular. Daha önce biz kendi işimiz olmasına rağmen veraset ilamının çıkartılması ve tespit konusunu noterlere kaptırdık. Bu bizim iş dalımız, avukatlar yapmalı ancak göz göre göre gitti. 2002 yılında noterler bu konuda ilk harekete geçtiklerinde biz karşı durduk. Ben o günlerde Baronun Parlamento Kurulu’nda yer alıyordum. Bu işin önüne geç-meye çalıştık. Üzülerek söylü-yorum, barolar maalesef başka işlerle ilgilendikleri için, tamamen hükümete muhalif olmakla ilgilendikleri için bununla ilgilenmediler ve bizim elimizden alındı. 
    Siz Noterler Birliğinin siyasi görüşünü bilir misiniz? Oysa biz de siyasi görüşü belli olan kuruluşlar var. Bunlardan birincisi Barolar, gayet net bir şekilde siyasi hükümete muhalif..  Ankara’da Büyükşehir Belediyesi var ve herkese eşit hizmet götürmesi gerekir. Bir gün dahi bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet almayan Ankara Barosu, bugün buradan aldığı dezenfektanlar ile iş yapmaya çalışıyor. Almasın demiyoruz, yapsın ve çok iyi bir şey. Anlamadığımız niye daha önceki dönemlerde yapmadın, birlikte çalışmadın? Çünkü konuya sadece siyasi bakıyorlar, temel mantıkları bu” şeklinde konuştu.
 
SİYASİ KİMLİĞE SAHİP OLANLAR ASIL BUNLAR
 
    Av. Uğur Çağlar, konuyla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü:  
   “ Bu süreçte bizim ekonomik imkanlarımız elimizden alınıyor. Sosyal güvence konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Genç meslektaşlarımız sıkıntı içindeler. Bakın biz KOSGEB ile ilgili proje getirdiğimiz zaman, Allah nasip ederse 2 No’lu Baronun faaliyetleri arasında yer alacak.. Ekonomik destekler sağlayalım istedik ama maalesef bu yönetimler bizlerle dalga geçtiler.  Bakışları tamamen bu şe-kilde.  Burada biz bir kale kurduk, tamamen muhalefet üzerinden gidiyoruz, ne olursa olsun nasılsa biz burada seçiliyoruz, her şeyi söyleriz mantığıyla hareket ediyorlar. Asıl bölenler, şu anda bizi suçlayanlardır.  Biz bundan yılmıştık, biz şu anki hareket ne kadar siyasi iddiası olsa da çok net olarak söylüyoruz biz avukatlık mesleği üzerine yürüyeceğiz. Bunun için mücadele veriyoruz. Yakın zamanda da baromuzu kuracağız.
 
    Hepimizin bir siyasi görüşü var. Bundan kimse rahatsız olmasın, ben olmuyorum. Siyaset yapma yeri de siyasi partilerdir, barolar değildir. Her siyasi partide avukat arkadaşlarımız var. Ankara Barosu seçim günü seçim güvenliği kurulu oluşturuyor. Ankara Barosu seçime müdahil olamaz. Siyasi bir yapısı yok, seçime müdahil olacaklar siyasi partilerdir, milletvekilleridir, belediye başkanıdır, seçilecek kişilerdir. Oraya gittiğiniz zaman siyasi bir partinin kimliğiyle gitmeniz lazım. Zaten durum buraya geldi. Ankara Barosu buna karışmamalı, baroların işi bu değil.
    Bizde mesleki kuruluşlar çok fazla siyasi yapıya girdiler. Bakın Ankara Tabipler Odası’nın düştüğü duruma.  
 
KAMU AVUKATLARINA BASKI VAR MI?
 
    Delinin biri kuyuya taş atınca çıkarması zor oluyor. Eğer ki kamuya bağlı avukatlar ile bu iş olacak ise benim bir mücadele içine girmeme  gerek yok. Kamudaki avukat sayısı zaten bir baro kurmaya yeter. Böyle bir şey yok. Böyle bir anlayışımız yok. Bize imza vermek istemeyenleri bile saygıyla karşılıyoruz. Meslektaşlarımızın hem kendi arkadaşlarına hem de barolarına sahip çıkması lazım. Bu konuda çıkarılan iddialar tamamen bizim üzerimizden algı oluşturmaya yöneliktir. Bizim örnek almamız gereken yapı Noterler Birliği’dir.
 
    Bakın şu an Barolar Birliği’nden yönetmelikle ilgili düzenlemeler bekleniyor. Bizim UHAP (Ulusal Hukuk Ağı Projesi) ile ilgili başvurumuz vardı. Elektronik ortamda UHAP kapatıldı. Gecikmemizin bir nedeni de bu. Biz kendimizi garantiye almak için kapı kapı dolaşıp ıslak imzaları topluyoruz. İmzaların bir çoğunu toplamıştık fakat ne oldu UHAP sistemini kapattılar, bu konuya bir açıklık getirmeleri lazım.  
 
İKİNCİ BARO NELER GETİRECEK?
 
     Bizim ortaya koyduğumuz projelerden bir tanesi de ortaya çıkacak olan rekabettir. Bu haliyle hizmete dönüşecektir. 2000’li yıllarda bilgisayar sistemine geçtiğinde mahkeme hakimi önünde bilgisayar olan katibe yazdırıyordu.  Ne hakimin söylediğini düzgün yazıyor, ne de avukatın söylediğini düzgün bir şekilde yazıyordu. Biz bunu zabıt çıkınca öğreniyorduk. Bunları böyle demedik diyorduk.  Altı üstü iki monitördü, bu monitör şimdi avukatların önüne kondu ve yazılanlara düzeltme anlamında müdahale edebiliyoruz. Bu hem avukatlık mesleği hem de insanların daha iyi hizmet alabilmesi adına bir mücadeleydi.
 
     İkinci baronun kurulması avukatlık mesleğinde hizmette rekabetin yolunu açacaktır. Yapılacak kanuni düzenlemeler ile avukatlık mesleğinde hizmet bekleniyor. Kamu hizmeti yapanlar olarak her şeyimiz kanunlarla ilgili. Baro olarak muhalefet yaparak bunları yapamazsınız. Sizin, bütün siyasi partilerdeki meslektaşlarınızla bir araya gelerek ortak bir konsensüs ile avukatlık mesleği için bir şeyler yapmanız gerek. 
 
HUKUK SİGORTASI
 
     Hukuk Sigortası anlayışımız yok! Herkesin sağlık sigortası var, trafik sigortası var.. Ancak hukuki anlamda bir hukuk sigortası anlayışı yok. Bu sistem yabancı ülkelerde var. Bizim ülkemizde yok. Örneğin biz avukatlık ücretlerini alamadığımız günler de oluyor. Bunu nasıl alacağız, nasıl bir düzenleme olmalı? Bu ve buna benzer çok sayıda sıkıntımız bulunuyor. Doğal olarak temel kriterimiz mesleğimiz ekonomik gelirlerini artırıcı düzenlemeler getirilmesi lazım.”
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Av., Uğur, Çağlar:, İkinci, Baro, Mesleki, Bir, İhtiyaçtır,
Yorumlar
Haber Yazılımı