Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 11:36
 
Aydınlıkevler'e Kapalı Semt Çarşısı Açıldı
Altındağ Belediyesi, Osmanlının mirası “kapalı semt çarşıları” geleneğine hayat verdi.
Altındağ Haberi
Aydınlıkevler'e Kapalı Semt Çarşısı Açıldı

Aydınlıkevler Mahallesi’nde açılan “Semt Çarşısı” kaybolmaya yüz tutan mahalle esnafı kültürünü tekrar canlandırırken, vatandaşların kapalı ve ferah mekanlarda alışveriş yapmasını sağlayacak. Görkemli bir törenle açılan ve halkın büyük ilgi gösterdiği Semt Çarşısı nostaljik unsurlarıyla dikkat çekiyor. Çarşı, esnaf ve mahalleliyi keyifli bir alışveriş ortamında buluşturacak.

İlk siftah Bakan Özhaseki’den

Semt Çarşısının açılış töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tarihi semt çarşılarının geçmişte bir okul ve ticaretin merkezi olduğunu belirtti. Çarşının siftahını da yapan Özhaseki açılışta “Biz bu çarşılarda dürüstlüğü, kardeşliği, insanları kandırmamayı öğrendik. İnşallah bu tür yerlerle mahallelerde ticaret tekrar canlanacak. Yeniden mahalle ve çarşı kültürünün oluşması açısından bu yatırımlar çok önemli” dedi. Altındağ’da ortalama 15 günde bir açılış yaptıklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de, “Altındağ’ı adeta tekrar imar ediyoruz. Geleneklerimizin tekrar yaşatıldığı bu çarşıları Altındağ geneline yayacağız. Vatandaşlarımız mahalle esnafı ile tekrar buluşacak ve geleneksel çarşı kültürümüz Altındağ’da hayat bulacak” diye konuştu.

Çarşının ilk siftahı da Bakan Mehmet Özhaseki’den geldi. Sıkma kehribar el örmesi kazaziye teşbih ve şal satın alan Mehmet Özhaseki, esnafa “bol ve bereketli işler” diledi.

Aydınlıkevler Kapalı Semt Çarşısı açıldı

Ankara’nın en eski ve tarihi yerleşim yeri olan Altındağ’da bir ilke daha imza atıldı. Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan bir kültür olan “kapalı semt çarşıları” geleneğine Ankara’da tekrar hayat veren Altındağ Belediyesi Aydınlıkevler’de ilk semt çarşısını açtı. Mahallelinin büyük ilgisi gösterdiği Semt Çarşısı, kaybolmaya yüz tutan mahalle esnafı anlayışını, semtlilik bilincini tekrar canlandıracak.

Esnaflarla yakın ilişki kurma, alışveriş esnasında sohbet etme imkanlarının olduğu semt çarşısı, 4 bin 500 metrekare alanda 43 dükkan ile haftanın her günü 07.00 ile 21.00 saatleri arısında hizmet verecek.  Aydınlıkevler Semt Çarşısı, gıdadan giyime, yöresel ürünlerden hediyelik eşyalara kadar geniş bir ürün yelpazesini içinde barındırıyor. Çevre sakinlerinin,  ihtiyaç duydukları pek çok farklı tüketim malzemesini satın alabileceği Aydınlıkevler Semt Çarşısı’nda, Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim Kültür Merkezleri’ne devam eden kadınların yaptıkları el emeği göz nuru ürünler de satışa sunuldu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Aydınlıkevler'e, Kapalı, Semt, Çarşısı, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı