Haber Detayı
26 Nisan 2022 - Salı 12:56
 
Baki Çelen: İnşaat Sektörü Sıkıntılı Günler Yaşıyor
Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen; inşaat malzemelerine sürekli gelen fiyat artışlarının, akaryakıta gelen zamların inşaat maliyetlerini artırdığını belirterek “Ülke ekonomimizin lokomotifi olan inşaat sektörü zor günler geçiriyor” diye konuştu.
Etimesgut Haberi
Baki Çelen: İnşaat Sektörü Sıkıntılı Günler Yaşıyor

    (Ankara) - Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, son aylarda ülke ekonomimizde yaşanan sıkıntıların inşaat sektörüne de yansıdığı belirterek “Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü ne yazık ki zor günler geçiriyor. Ülkemizde inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışı, akaryakıta gelen zamlar inşaat maliyetlerinin aşırı şekilde artmasına sebep olmuştur. Konut almayı düşününlerin alım güçleri, fiyatların yüksek olması nedeniyle her geçen gün düşmektedir. İnşaat müteahhitleri ucuz vererek sattığı dairenin yerine yenisini koyamamaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak kiralık konut fiyatları da yükselmektedir. Kiralıklarda da fiyatlar yüksek olmasına rağmen kiralık konut bulunamamaktadır” açıklamasında bulundu.
 
SATILIK ve KİRALIK KONUTTA BÜYÜK SIKINTI YAŞANIYOR
 
    Baki Çelen hem yeni konut üretiminin düştüğünü hem de yüksek fiyatlara rağmen kiralık konut bulunamadığını ve bundan sonra da imkansız olacağını sözlerine eklerken “Örneğin Etimesgut Belediyemizin nikah salonunda Ramazan Ayı’nda olmamıza rağmen günlük ortalama 10 çiftimizin nikah töreni yaptığını düşünecek olursak; gelecek günlerde konut sıkıntısı daha da artacaktır. Hem satılık konut hem de kiralık konut bulunamayacaktır. Bunları göz önüne getirecek olursak inşaat sektörünün önünün biran önce açılması, hem ilgili Bakanlığımız hem de Belediyelerimiz tarafından bu sorunun ciddi bir şekilde ele alınması kaçılmazdır” dedi.
 
       Baki Çelen sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Ülkemiz ekonomisi için tarım ne kadar önemliyse inşaat sektörü de o kadar önemli. Geçmiş dönemde tarım ve inşaat sektörünü ciddiye almayanlar bugün her iki sektörümüzde de tehlike çanlarının çaldığını biliyorlar. Ancak yine de önemsemiyorlar. Durum böyle devam ederse daha da zor günler bizleri bekliyor. Zaman kaybetmeden Bakanlıklar ve yerel yönetimler konuyla ilgilenmelidir. İnşaat müteahhitleri olarak bizim en büyük talebimiz sektöre el atılmasıdır.”
 
YENİ ARSA ÜRETİLMESİ ZORUNLU HALE GELDİ!
 
    Baki Çelen, artan arsa fiyatlarına da dikkat çekerek inşaat maliyetlere bunun önemli ölçüde yansıdığını sözlerine ekledi. Çelen, Belediyelerin ve Bakanlığın yeni arsa üretiminde çalışmalar yapması gerektiğini söylerken Etimesgut ile ilgili olarak ta “Bağlıca 2 ve Elvan mahallelerimizde alt yapı sorunları had safhadadır. Yol, elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz sorunları ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” dedi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda gereken çalışmaları yapması gerektiğinin üzerinde durdu.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Baki, Çelen:, İnşaat, Sektörü, Sıkıntılı, Günler, Yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı