Haber Detayı
27 Şubat 2017 - Pazartesi 21:43
 
Başbakan Yıldırım'dan Kahramankazan'a Övgü
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak referandum için ilk mitingini Kahramankazan’da yaptı.
Siyaset Haberi
Başbakan Yıldırım'dan Kahramankazan'a Övgü

Başbakan Yıldırım, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, Meclis’i ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazan’a övgüler yağdırdı.    

Başbakan Yıldırım’ı, Kahramankazan Belediyesi önündeki kent meydanında gerçekleştirilen mitinge gelişinde, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk’ün de aralarında olduğu protokol karşıladı. Başbakan Yıldırım, alana girmeden önce kendisine sevgi gösterisinde bulunan ilçe halkıyla bir süre sohbet etti. Kahramankazanlılar, Başbakan Yıldırım sevgi gösterilerinde bulundu.

Bu destan sizin eseriniz

Başbakan Yıldırım, daha sonra miting alanına girerek alanı dolduran vatandaşlara hitap etti. Konuşması sırasında 15 Temmuz’da darbecilere karşı verdiği mücadele ile destan yazan Kahramankazanlılardan övgüyle bahsetti. Yıldırım,  devletin içine çöreklenerek, ihanet edeceği günü bekleyen bir grup azılı teröristin 15 Temmuz'da harekete geçtiğini, buna karşı Kahramankazanlılar'ın Üstad Necip Fazıl gibi 'zaman bendedir, mekan bendedir' diyerek darbecilere, millet ve demokrasi düşmanlarına canları pahasına meydanları dar ettiklerini belirtti. Yıldırım, ilçe halkının alçak girişime karşı onurlu, haysiyetli bir direniş ortaya koyduğunu, 8 bin kişiyle darbecilerin ele geçirdiği  Akıncı Üssü'nü kuşattığını söyledi. Uçaklar kalkmasın diye bütün yılın emeğini, ekinini, tarlasını yakanların da Kahramankazanlılar olduğunu anımsatan Yıldırım, "Darbeye karşı ilk  sivil dayanışmayı, direnişi başlatan da yine sizlerdiniz. Traktörlerini Akıncı Üssü'nün giriş çıkışını kapatmak için gözden çıkaran da sizdiniz. Allah yolunda  vatan için ilk şehidi veren yine Kahramankazan ilçesi oldu. İşte bu yüzde bu  destan sizin eseriniz" dedi.

Dünyaya örnek oldunuz

Yıldırım, halkın bu destansı mücadelesinin, şehadete yürüyüşünün, milli iradeye sahip çıkmasının bütün dünyaya örnek olduğunu, Kahramankazan'ın bu  sefer meydanlara bereketli güzel bir iş için çıktığını söyledi. Kahramankazanlıların 15 Temmuz'da yazdıkları destanın son cümlesini de  yazıp tarihe not düşeceklerine dikkati çeken Yıldırım, "Kahramankazan 16 Nisan'da sandığa gidecek, 15 Temmuz darbecilerinin zihniyetinin Türkiye'den sonsuza kadar silinmesini sağlayacak. Hazır mıyız? Gücümüz millet, kararımız evet. Sevdamız daima millet, kararımız evet” diye konuştu.

Şehitlerin isimlerini saydı 

Yıldırım, Kahramankazan’a 15 Temmuz’dan kısa bir süre sonra geldiklerini anımsatarak içlerinin hala buruk olduğunu, dokuz vatan evladını burada toprağa verdiklerini bildirdi. Kahramankazanlı şehitler Ümit Güder, Emrah Sapa, Ali İhsan Lezgi, Lokman Biçinci, Ömer Takdemir, Samet Cantürk, Yasin Yılmaz, Ali Anar ve Hasan Yılmaz’ın isimlerini tek tek sayan Yıldırım, “Şehitlerimizin acıları ilk günkü  gibi yüreğimizde. Şimdi bu şehitlerimizin bize emaneti olan bu mübarek vatanımız  için bir görevimiz var, 16 Nisan’da sandıklara gideceğiz değil mi Kahramankazanlılar? Terör güruhlarını sevindirmeyeceğiz ama yine biliyorum ki  yeni anayasa bu ülkeye huzur getirecek, kardeşlik getirecek. İstikrarın devamı  için yeni anayasaya ‘Evet’ deyin” diye konuştu.

Kahramankazan işi çoktan bitirmiş

"Ülkenin birliği, beraberliği, kardeşliğini daha da güçlendirmek için bakalım Kahramankazan hazır mısınız? Tek vatan için, tek bayrak için, tek devlet  için, tek millet için kararımız...” ifadesini kullanan Yıldırım,  vatandaşların “Evet” karşılığını vermesi üzerine, “Allah sizden razı olsun”  dedi. Yıldırım, “Şimdi görüyorum ki Kahramankazan’da da siz işi çoktan bitirmişsiniz. 15  Temmuz’da milli iradesini, demokrasisini canıyla, kanıyla savunan  Kahramankazanlılar kararını vermiş, 16 Nisan’ı sabırsızlıkla bekliyorsunuz"  değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 90 mı? 

Başbakan Yılıdırım’ın, “Kahramankazan, son referandumda 2010'da size yakışanı yaptınız. Kahramankazan'da sandığa gittiniz ve yüzde 74 'evet' dediniz" ifadesini kullanarak, bu oranın 16 Nisan’da artıp artmayacağını sorması üzerine, vatandaşlar "yüzde 100" diyerek bağırdı. Yıldırım bunun üzerine, "Yüz demeyelim, bırak 3-5  tane de onlar alsın. Bu kadar cimriliğe lüzum yok. Yüzde doksan  mı?" diye sordu. Yıldırım’ın bu sorusuna vatandaşlar “evet” diyerek karşılık verdi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Başbakan, Yıldırım'dan, Kahramankazan'a, Övgü,
Yorumlar
Haber Yazılımı