Haber Detayı
22 Ağustos 2017 - Salı 01:15
 
Başkent, Direkt Uçuş Olmamasının Sıkıntılarını Yaşıyor
Ankara’da tıbbi laboratuvar hizmeti sunan SYNLAB Türkiye Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, Başkente çoğu ülkeden direkt uçuş olmamasının birçok sektörü olumsuz etkilediğine dikkati çekerek..
Sağlık Haberi
Başkent, Direkt Uçuş Olmamasının Sıkıntılarını Yaşıyor

Ankara’da tıbbi laboratuvar hizmeti sunan SYNLAB Türkiye Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, Başkente çoğu ülkeden direkt uçuş olmamasının birçok sektörü olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, “Ankara, Avrupa’nın test merkezi olabilir. Ancak, Ankara’ya birçok ülkeden direkt uçuş olmaması bize ‘bir gün’ kaybettiriyor. Serum ve insan kanının bir gün geç gelmesi işimizi zorlaştırıyor. Bu sorun farklı sektörlerdeki birçok şirketin merkezini İstanbul'a taşımasına neden oluyor” dedi.

EN GÜÇLÜ LABORATUVAR ANKARA’DA

Ankara’da birçok testin yüksek başarıyla yapıldığını anlatan Kütükoğlu, “Sağlık alanında ülkemizde ciddi yatırımlar var. Laboratuvar alanında da çok çeşitli ve başarılı testler yapıyoruz. Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Balkanların en güçlü laboratuvarı olarak Ankara’da hizmet veriyoruz. Amacımız, Ankara’yı sağlık testlerinin merkezi yapmak” ifadelerini kullandı.

“BİR GÜN İLE KAYBEDİYORUZ”

Romanya, Makedonya ve Polonya gibi ülkelerden testlerin Ankara’ya getirildiğini belirten SYNLAB Türkiye Genel Müdürü Dr. Kütükoğlu, şunları kaydetti:

“Ankara’nın sağlık testlerinin merkezi olmasının önünde iki engel var. Birincisi Ankara’ya direkt uçuşların olmaması, diğeri kargo maliyetlerinin yüksekliği. Serim ve insan kanı taşıyoruz. Bizim için bir gün bile çok önemli. Direkt uçuş olursa, bu testler şu an gönderilen Almanya’ya değil bize gelecek. Böylece Türkiye’nin ihracat girdisi artacak.”

KARGO SORUNU DA YAŞANIYOR

Kargo maliyetlerinin yüksekliğine de vurgu yapan Kütükoğlu, “Kargo önce İstanbul’a sonra Ankara’ya geliyor. Bu da kargo maliyetlerini artırıyor. Türkiye’nin en önemli markalarından olan THY, kargo konusunda sağlık sektörüne avantaj sağlayabilir. Bu durum yatırımların önünü açar. Aksi halde, Ankara’daki şirketler yavaş yavaş merkezlerini İstanbul’a taşıyacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Başkent,, Direkt, Uçuş, Olmamasının, Sıkıntılarını, Yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı