Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 11:29
 
Başkent'te Gıda Denetimleri Artırıldı
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin daha sağlıklı ve güvenli gıda tüketmesi için titiz bir çalışma yürütüyor.
Sağlık Haberi
Başkent'te Gıda Denetimleri Artırıldı

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait restoran, kafe, çay bahçesi ve büfe hizmeti veren işletmelere düzenli denetimler gerçekleştiriyor. Gıda sektörüne yönelik denetimlerde, halk sağlığını riske atacak unsurlar başta olmak üzere çalışma koşulları ayrıntılı şekilde kontrol ediliyor.       

 

KILIK KIYAFETTEN SON KULLANMA TARİHİNE SIKI KONTROL

Gıda sektöründe hizmet veren işletmelerde özellikle mutfakta kullanılan araç gereçlerden soğutucuların temizliğine, tezgâh ve raflardan aydınlatmaya, temizlikten kılık kıyafete, etiket kontrolünden gıdaların son kullanma tarihine kadar birçok konuda denetim yapılıyor. Denetimlerde ayrıca işletmelerin bulundurması gereken ruhsat ve evraklar da inceleniyor.

 

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN İŞLETMELER UYARILIYOR

Yapılan denetimlerde çöplerin etrafa bırakılmaması konusunda işletmeleri uyardıklarını belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Tuncay Aydın, denetimlere yönelik şu bilgileri verdi:

“5216 sayılı Belediye kanununun 7. maddesine istinaden ilgili mevzuatlar doğrultusunda denetimleri gerçekleştiriyoruz. Bir iş yerine girdiğimiz zaman önce hijyen koşullarını sağlayıp sağlamadığına bakıyoruz. Çalışanların giysileri dahil ilgili mevzuatlara göre sağlık kontrollerinden geçip geçmediklerini de kontrol ediyoruz. Mutfakta kullanılan kaplardan davlumbaz sistemi ile havalandırmanın çalışıp çalışmadığına kadar birçok noktada incelemeler yapıyoruz. Eksik tespiti durumunda işletme hakkında tutanak tutuyor ve bu eksikliklerin giderilmesi için bir süre veriyoruz. Süre dolduktan sonra tekrar aynı işyerinde denetim gerçekleştiriyoruz.”

 Başkentlilerden ALO 153 Mavi Masa’ya bildirilen zehirlenme vakaları ve ihbarları ise Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ALO 174 numaralı şikâyet hattına yönlendiriyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başkent'te, Gıda, Denetimleri, Artırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı