Haber Detayı
16 Ocak 2017 - Pazartesi 21:10
 
Başkent'te 14 Taksici Tutuklandı
Ankara’da bindikleri taksilerde kendilerine sahte para verilerek dolandırılan 64 yurttaş, farklı tarihlerde polise şikâyette bulundu. Bunun üzerine Ankara Emniyet Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.
Asayiş Haberi
Başkent'te 14 Taksici Tutuklandı

Piyasaya sahte para süren taksicileri takibe alan polis, bu kişilerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve çete şeklinde çalıştıklarını belirledi. Sahte para verenler belirlendi ve başlatılan operasyonlarda 18 taksici gözaltına alındı. 14 taksici çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 2 taksici de adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

ÜÇ YÖNTEM BELİRLENDİ
Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, sahte paraların İstanbul’da bir matbaada basıldığı, ardından da başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye genelinde piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Mağdurların ifadeleri doğrultusunda deşifre edilen yönteme göre taksiciler 3 şekilde sahte parayı piyasaya sürüyor:

Taksiciler müşteriden aldığı parayı el çabukluğuyla sahtesiyle değiştirip ‘Bu sahte’ diyerek müşteriye veriyor. Bir başka yöntemde, taksici para üstü olarak sahte para veriyor. Müşteriden 100 veya 200 liralık bozmalarını istemek de diğer bir yöntem.

POLİSİ ARAYIN
14 taksicinin tutuklanmasına rağmen piyasaya sahte para sürülmeye devam edildiği belirlendi. Şikâyetler üzerine polis yeniden çalışma başlattı. Emniyet yetkilileri, yurttaşların da bu konuda duyarlı olmasını, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde taksilerin plakasını almalarının ve polise bildirmelerini istedi. (birgün.net)

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara’da, bindikleri, taksilerde, kendilerine, sahte, para, verilerek, dolandır
Yorumlar
Haber Yazılımı