Haber Detayı
24 Mayıs 2016 - Salı 23:07
 
Bebeklerde Katarakt Tehlikesine Dikkat!
Katarakt, bebeklerin de göz sağlığını tehdit edebiliyor.
Sağlık Haberi
Bebeklerde Katarakt Tehlikesine Dikkat!

Toplumda yaşlılık hastalığı olarak anılan kataraktın doğumdan itibaren bebeklerde de görülebileceğine dikkat çeken Dünyagöz Ankara Başkehimi  Prof. Dr. Merih Önol, “Doğumsal yani konjenital adını verdiğimiz katarakt, lensin,tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Bir gözbebeğinin diğerinden daha beyaz olması ya da gözde kayma ve şaşılığın varlığı kataraktın belirtisi olabilir. Bebeklerde bu belirtiler görüldüğü an, hiç vakit kaybetmeden bir göz hekimine başvurulmalıdır” dedi.

Genellikle 60 yaş ve üzerine insanlarda görülen katarakt, bebeğinizin göz sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkileyebilir. Kataraktın, yaşa ve travmaya bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bebeklerde doğumdan itibaren her an katarakt gelişebileceğini söyleyen Dünyagöz Ankara’dan Prof. Dr. Merih Önol, “Bebeklik çağı kataraktı “ olarak adlandırdığımız konjenital katarakt, bazı bebeklerde doğumdan itibaren 3-6 ay ya da 1 sene aralığında ortaya çıkabilirken, bazı bebekler kataraktlı bir şekilde doğabiliyor” dedi.

Kataraktta hamilelik süreci belirleyici olabilir!

Kataraktın bazı vakalarda herhangi bir nedene bağlı olmadan ailelerden geçişli olabileceği gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak da gelişebileceğini söyleyen Prof. Dr. Merih Önol, “Bebeklik çağı kataraktında hamilelik süreci de belirleyici özellikte olabilir. Özellikle annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak da katarakt ortaya çıkabilir” dedi.

“Ebeveynler çocuğundaki kataraktı fark edemiyor!”

Anne ve babaları bebeklik çağı kataraktına karşı uyaran Prof. Dr. Merih Önol, “Günümüzde maalesef çoğu aile çocuğundaki kataraktı fark edemiyor. Çocuk 4-5 yaşına geldiğinde tesadüfen ortaya çıkan kataraktların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle çocuklarda her yıl rutin göz muayenesi asla ihmal edilmemeli ve anne-babalar kataraktın belirtilerine karşı bilinçlendirilmelidir” dedi.  Kataraktın bebeklerin göz bebeklerinde beyazlaşma, opaklaşma ya da tek gözde kayma şeklinde ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Merih Önol, “Bu belirtileri fark eden aileler, çocuklarını hiç vakit kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına götürmelidir” dedi.

Katarakt, göz tembelliğine neden oluyor!

Doğumsal kataraktın neden olduğu en önemli sorunların başında göz tembelliğinin geldiğini belirten Prof. Dr. Merih Önol, “Katarakt teşhisi konmuş ya da katarakt ameliyatı olmuş bir çocuk mutlaka belli bir yaşa kadar devamlı gözlük kullanmak,ya da lens takmak ve rutin muayenelerini asla aksatmamak durumundadır. Çünkü bebeklerde katarakt, göz tembelliği sorunu başta olmak üzere, göz tansiyonu ve şaşılık riskini de beraberinde getirebiliyor” dedi.

Kataraktın tek tedavisi ameliyat!

Kataraktın yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da damla ya da ilaçla tedavisinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Merih Önol, “Çocuklarda da kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Ancak yapılacak olan ameliyat çok ciddi bir operasyondur ve hekim tarafından kataraktın çocuğun görmesini ne oranda etkilediğinin belirlenmesi en önemli noktadır.” dedi. Ameliyat öncesi gerçekleştirilen detaylı muayene ve tercih edilecek yöntemin operasyon başarısını doğrudan etkilediğini belirten Prof. Dr. Merih Önol, katarakt alanında uzman hekim tecrübesinin ve doğru merkez seçiminin de oldukça önemli olduğunu söyledi.

Tedavide aile-hekim işbirliği önemli!

Doğumsal katarakt ameliyatının ,erişkinlerden farklı yöntemlerle yapıldığını ve yaklaşık 20 dakikada tamamlandığını söyleyen Prof. Dr. Merih Önol, “Eğer hastanın yaşı uygunsa ameliyat sırasında göz içine katlanabilir mercek de yerleştirilebilmektedir. Ancak doğumsal kataraktın tedavisindeki en önemli bölüm; ameliyattan sonra yapılacak olan göz tembelliğiyle mücadele bölümüdür. Bu bölümde ise aile hekim işbirliği çok önemlidir. Eğer bu iş birliği yapılmazsa erken yapılan ameliyatın ileriki dönemde çocuğa bir faydası olmamaktadır” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Katarakt, bebeklerin, de, göz, sağlığını, tehdit, edebiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı