Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 14:03
 
Belediye Meclis Toplantısında İmza Attılar
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak bir ilke daha imza atarak TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte Atık Toplayıcılarının Çalışma Koşullarını İyileştirme Projesi’nin startını verdi.
Keçiören Haberi
Belediye Meclis Toplantısında İmza Attılar

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen Atık Toplayıcılarının Çalışma Koşullarını İyileştirme Projesi protokol imza törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Kahraman, Alkın Kağıtçılık Genel Müdürü İrfan Demir ve atık toplayıcıları katıldı.

 

ATIK TOPLAYICILARI SİSTEME ENTEGRE EDİLECEK

Keçiören Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi ile hareket ederek, Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ ile beraber atıkların sağlıklı koşullarda toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması amacıyla başlattığı projeyle ilgili Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bu protokolle sokakta çalışanların sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra çevresel ve ekonomik bir fayda da öngörüyoruz. Atık yönetiminin bir parçası olan geri dönüşüm sektörünün en önemli aktörlerinden biri de atık toplayıcıları…  Bu nedenle atık toplayıcılarının sisteme entegrasyonunun sağlanması ve kayıtlı bir şekilde sağlıklı koşullarda istihdama dahil edilmesi şart… Geçtiğimiz Eylül ayında Keçiören genelindeki atık toplayıcılarını bir tanışma toplantısıyla bir araya getirmiş, projenin ilk adımını atmıştık.  Projeyle birlikte onların kıyafet ve kişisel koruyucu donanımlarının tedariki, düzenli sağlık taramalarından geçmeleri, iş güvenliği, hijyen, risk gruplarının belirlenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çocuk işçiliğin önlenmesi noktasındaki çalışmaları başlatacağız.”

Ak, Uluslararası Çalışma Örgütünün (İLO) de yakından takip ettiği bu ilk çalışmanın Türkiye’deki diğer belediyeler tarafından da örnek alınmasını temenni etti.

TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da Ankara’da 20 bin kağıt toplayıcısı olduğunu bunun 2.500’ünün Sokak Atık Toplayıcıları Derneğine üye olduğunu belirterek, “Atık toplayıcılarının tamamına yakını kayıt dışı çalışıyor, 12 saatten fazla sokakta çalışarak fiziksel güç harcıyorlar.” dedi.

 

TOPLUM ADINA BAŞKAN AK’A ÖZEL TEŞEKKÜR

Sokakta çalışanların trafik kazası, bulaşıcı hastalık ve şiddete uğrama başta olmak üzere çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Atalay, “Türkiye’nin en başarılı belediyelerinden Keçiören Belediyesi ile Sayın Başkanın da desteğiyle Atık Toplayıcılarının Çalışma Koşullarını İyileştirme Projesi’ni hayata geçireceğiz. Toplum adına Başkana teşekkür ediyorum. Türkiye’de 2500 belediye var ama bu önemli projeyi Keçiören Belediyesi uygulayacak, umarım diğerlerine de örnek olur. Proje kapsamında iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, sağlık taramaları, atık toplayıcısı ailelerin çocuklarının eğitime kazandırılması noktasında kazanımlar elde etmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Belediye, Meclis, Toplantısında, İmza, Attılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı