Haber Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 11:53
 
Beypazarı Çocuk Meclisi’nde Yeni Dönem
Beypazarı’nda eğitim gören öğrenciler tarafından oluşturulan Çocuk Meclisi yeni dönem seçimlerini yaptı.
Beypazarı Haberi
Beypazarı Çocuk Meclisi’nde Yeni Dönem

Beypazarı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışmasıyla oluşturulan Çocuk Meclisi, çocukların kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma konularında eğitilmesi, bu konuda fikir oluşturmaları ve kent yönetimine aktif katılımda bulunmaları için oluşturulan bir platform olarak 21. Yüzyıla girerken çocukların demokratik alanda hoşgörü, saygı ve uzlaşmacı bir çerçevede fikir üretmeleri ve kendi eylem planlarını oluşturarak sosyal hayattaki rollerini güçlendirmeleri amaçlanmaktadır.

Beypazarı Belediyesi Meclisinin 2014 yılında almış olduğu meclis kararı ile çocuk meclisinin her yıl Kasım ayında belediyece yapılan çağrı üzerine toplanmasına karar verilmiştir.

İlçede eğitim gören öğrencilerden oluşan üyelerin katılımıyla Halkevi Toplantı Salonunda gerçekleşen Çocuk Meclisi toplantısında yeni yönetim oluşturuldu. Her okuldan bir asil iki yedek üye olmak üzere katılım sağlayan öğrenciler gerçekleşen oylamayla yeni yönetimi ve meclis komisyonlarını belirledi. Çocuk Meclisi Divan Üyelerinin tümünü kız öğrenciler oluşturdu.

Oy çokluğuyla Başkanlığa seçilen Cumhuriyet İlkokulu 3.Sınıf Öğrencisi Yağmur Atak yaptığı konuşma ile kendisini seçtikleri için öğrenci arkadaşlarına teşekkür ederek, buna layık olmaya çalışacağını dile getirdi.

Oylama sonucunda, ‘’Okul İhtiyaçları Tespit, Basın Yayın, Eğitim, Çevre, Spor ile İnceleme ve Araştırma’’ komisyonları kuruldu ve her ay 1 kez toplanma kararı alındı.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü sebebiyle konuşma haklarının çocuklara ait olduğunu belirten Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ‘’İlçemizde eğitim gören öğrencilerimizden oluşturulan Çocuk Meclisimiz sayesinde öğrencilerimizin ihtiyaç ve isteklerine ulaşmalarını hızlandırmış olacağız. Bu sadece okullarımızla sınırlı kalmayarak ilçemizde gerçekleşmesini istedikleri konuları da kendilerinden duyarak yapılması gerekenleri yapacağız. Çocuklarımız bizim geleceğimiz onların rahatı ve huzuru için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Çocuktan al haberi diyoruz ve bizlerin göremediği şeylerin çocuklarımızın gözünden kaçmayacağını biliyoruz bu yüzden onların görüşü bizim için her zaman değerli’’ dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Beypazarı, Çocuk, Meclisi’nde, Yeni, Dönem,
Yorumlar
Haber Yazılımı