Haber Detayı
03 Ekim 2014 - Cuma 21:40
 
Beypazarı'nda Açık Hava Müzesi Açılıyor
Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda bir müze daha açılıyor.
Beypazarı Haberi
Beypazarı'nda Açık Hava Müzesi Açılıyor

Anadolu Açık Hava Müzesi. Anadolu Açık Hava Müzesişimdiye kadar gezmiş, görmüş olduğunuz müzelerden çok farklı olacak. Bu müzecilik türü dünyada açık hava müzeciliği olarak biliniyor. Açık hava müzeciliğinde esas olan  kaybolmaya yüz tutmuş gelenekselya da sivil mimarî olarak adlandırılan yapıları kültürel doku içinde yani bütün bir yaşam tarzını betimleyerek sergilemektir. Aslında bu müzede, hepimizin yaşama konusunda özlem duyduğu ve kaybolacağı hakkında ciddî endişelerimizin olduğu geleneksel evlerimizi, içinde yaşanan kültürün tümünü koruyarak geleceğe aktarmak  amaçlanıyor. Geçmişin geniş ailesini oluşturan ebe-dede, anne-baba, hala-amca ve çocukların gündelik ilişkilerini, mutfak kültürünü, dinî yaşamını, misafir ağırlama biçimlerini, bayram geleneklerini, sağaltım yöntemlerini, eğlence anlayışlarını anlatacak olan bu müzede kültür tek taraflı değil bütün yönleriyle tanıtılacak.

Beypazarı’nın Macun Köyü’nde kurulacak olan Anadolu Açık Hava Müzesi elbette Anadolu kültürünü konu edinecek. Müzede başlangıçta 18. yüzyıl Ankara bağ evine, su değirmenine, çamaşırhaneye, fırına, çeşmeye ve pekmezliğe yer verilecektir. Bu alanlarda ziyaretçilerle birlikte geleneksel yöntemlere uygun olarak buğday öğütülecek, çamaşır yıkanacak, ekmek yapılacak, pekmez kaynatılacak. Böylelikle biryandan kısaca halk kültürü olarak tanımlanan kültürel mirasın geleceğe aktarılması sağlanırken diğer yandan da bölge turizminin zenginleştirilmesine katkıda bulunulacak.

Anadolu’yu konu edinen Anadolu Açık Hava Müzesibir proje kapsamında hayata geçirilecektir. Yaşayan Müze ve Türk Hamam Müzesinin kurucusu Dr. Sema Demir ve Harun Demir ile müzelerin proje sorumlusu Cihan Erdentarafından hazırlanan proje Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından başarılı bulunmuş ve destek almaya hak kazanmıştır. Ayrıca proje Ankara’nın kırsal turizm alanında başarılı bulunan tek projesi olma özelliğini taşımaktadır.  Projenin 2015 yılı ortalarında tamamlanması planlanmaktadır. Projenin yalnızca Beypazarı’na değil, Ankara’ya hatta ülkemize saygınlık kazandıracağı düşünülmektedir. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara’nın, tarihi, ilçesi, Beypazarı’nda, bir, müze, daha, açılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı