Haber Detayı
09 Ağustos 2016 - Salı 10:40
 
Beypiliç, Hatasından Geri Dönecek mi?
Üretim, çevreye ve insan sağlığına zarar vermezse güzeldir. Beypazarı tarihi özelliklerinin yanında insanlarının çalışkanlığı, üretkenliği ve de kanaatkarlığı ile maruftur.
Beypazarı Haberi
Beypiliç, Hatasından Geri Dönecek mi?

Bu özelliklerinin yanında vatanperver, kul hakkına riayet ve aza kanaat getirmek gibi hasletleri de vardır.

Yıllar yılları kovalamasına rağmen Beypazarlılar bu özelliklerinden fazla bir şey kaybetmemişlerdir. Ancak her toplumda olduğu gibi Beypazarlılar arasında da biraz tamah, biraz aşırıya kaçma, hatta insan sağlığına zarar verecek türde girişimlerde bulunmak gibi muârızî durumların husule geldiği görülmektedir.

Üzülerek ifade ediyoruz ki, bu Beypazarlılara, hele hele Beypazarı esnaf ve sanatkarına, iş adamına-sanayicisine yakışmayacak bir durumla karşı karşıyadır.

FABRİKANIN KURULACAĞI YER BEYPAZARI İÇİN HAYATİYET TAŞIMAKTADIR

Ankara’dan Beypazarına giderken-tam da şehre yakın bir mesafede- ihtişamlı fabrikası ile BEYPİLİÇ’i görürüz. Senelerdir Beypazarının ekonomisine katkı sağlamış, adını Beypazarı ile tescillemiş bu fabrika yani Beypiliç yeni bir atılım yapmak üzere harekete geçmiş; Bolu'daki fabrikasına ilaveten yenileme ve büyütme girişiminde bulunmuştur. Ancak bu açılım ve yenilemeyi yaparken - genişlemeyi- hali hazırda yem fabrikasının mevcut olduğu yerde değil de Beypazarı ve Beypazarlı için her bakımdan felaket olarak addedebileceğimiz bir yerde Boyalı köyü mevkiini tercih etmiştir.

BEYPAZARI MADEN SUYUNUN İNİSİYATİFİ SARSILIR

Bu alan o kadar enteresandır ki, Beypiliç çiftliğinin faaliyete başlaması ile birlikte; o cenahı koku saracaktır. Hatta tedbir alınmış olsa bile psikolojik olarak zihinlerde o koku yer edecektir. Özellikle Beypazarı’nın Akciğeri olan İnözü Vadisi’ nin doğal havası ve bu alanda bulunan bütün yeraltı kaynak suları ile Beypazarlı halkımızın halen içme suyu olarak kullanmakta oldukları su kaynakları fevkalade zarar görecek, sağlık açısından akla hayale gelmez durumlar zuhur edecek, bu ana gelen turistler fevkalade etkilenecektir. Ayrıca tüm Türkiye’mize mal olmuş, markası ile hem Türkiye’ye hem dünyaya Beypazarı adını duyurmuş olan Dünya ve Avrupa kalite ödüllerine layık görülen Beypazarı Maden Suyu kaynaklarının da bu kirlilikten etkileneceği aşikardır.

BU ALANA FABRİKA KURULMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEKTİR

Bunun üzerine duyarlı Beypazarlı vatandaşlar tarafından Beypiliç’in o mevkide yeni bir fabrika kurmasının zararları göz önünde bulundurularak Beypazarı Belediyesine ihbarda bulunulmuştur. Bu bağlamda belediye tarafından gerekli araştırmalar ve teknik değerlendirmeler sonuçlanana kadar, inşaatın durdurulmasına karar verilmiştir. Bu karara rağmen, inşaat mahallinde Ankara Valiliği tarafından yapılan son denetimlerde inşaata devam edildiği üzülerek görülmüştür.

Gerçi Beypazarı Belediyesi ve Ankara Valiliği böylesine hem sağlık açısından, hem de görsel açıdan zihin bulanıklığı yaratacak bir yapılanmaya müsaade etmeyecektir. Ancak her şeye rağmen böyle bir fabrika bu yörede faaliyete geçmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Dünya sağlık teşkilatları üretimi acilen durduracaktır.

BEYPAZARLI "GELECEK NESİLLERİMİZE İNTİKAL EDECEK BİR SAĞLIK SORUNU ZUHUR EDER " DİYOR

Konu ile ilgili olarak görüş ve düşüncelerini aldığımız bazı Beypazarlılar asla böyle bir yapılaşmayı ve sağlık bakımından nesillere intikal edecek böyle bir üretimi kabul edemeyeceklerini ifade etmektedirler.

Bir Beypazarlının dikkat çeken şu cümlesi takdire şayandır: “ Beypiliç fabrika kuracak başka yer mi bulamamış ?”

Gerçekten de öyle… Beypiliç, Beypazarlıların ana damarlarını ve hatta bütün hücrelerini etkileyeceği kanaatında olduğumuz o vadiden başka yer mi bulamadı?

Beypiliç’in saygı değer sahiplerinin -lütfen- bu manasız ve yersiz yatırımın bir başka yere kaydırılması cihetine gitmeleri hayırlı ve yararlı olacaktır.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Üretim, çevreye, insan, sağlığına, zarar, vermezse, güzeldir, Beypazarı, tarihi,
Yorumlar
Haber Yazılımı