Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 03:11
 
Borçlara Yeni Yapılandırma Geliyor
Hükümet düğmeye bastı, yarın meclis komisyonunda görüşmelere başlanıyor. Borçlara Yeni Yapılandırma Geliyor!
Ekonomi Haberi
Borçlara Yeni Yapılandırma Geliyor

Borçlu olan milyonlarca vatandaşa müjde. Daha önce yapılandırımdan yararlanamayan vatandaşlar borçlarını faizsiz ödeyebilecek. Borçlara Yeni Yapılandırma Geliyor! Vergi, Prim, Su Faturası, Askerlik, Trafik , Nüfus cezaları ve ecrimisil ödemeleri yeniden yapılandırılacak.

Hükümetin referandum öncesi gündeme getirdiği 'borçlarda yeni yapılandırma tasarısı' hayata geçiyor. 73 milyar liralık yapılandırma tasarısı Salı günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşülmeye başlanacak. Görüşmelerinin aynı gün tamamlanması halinde tasarının aynı hafta içinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

Yaklaşık 9 milyon kişinin kamuya olan borcunu kapatmasına imkan sağlayacak tasarı, 19 Ağustos 2016'da yürürlüğe giren yapılandırma kanunundaki alacak türleri ve alacaklı idarelerin 31 Mart 2017'ye kadar olan kesinleşmiş borçlarını  yapılandırıyor.

Ana paranın tahsilinden vazgeçmeyen tasarı, vergi, prim, su faturası borçları, ecrimisil ödemeleri, askerlik, trafik ve, nüfus cezalarına yapılandırmasına imkan sağlayacak.

'YAPILANDIRMA YAPTIRANLAR KAPSAM DIŞINDA'

Daha önceki yapılandırma başvurusu yapamamış borçlulara da yeni imkan tanıyacak tasarı, daha önce yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin

borçlarını kapsamayacak. Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başlayacak yapılandırma başvuruları için son tarih 30 Haziran. İlk taksit ve peşin ödeme için son tarih ise; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine olan borçlar için 31 Temmuz, SGK'ya olan borçlar için ise 31 Ağustos olacak. (kaynak:haber24)

 
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Borçlara, Yeni, Yapılandırma, Geliyor,
Yorumlar
="clear">
Haber Yazılımı