Haber Detayı
26 Aralık 2015 - Cumartesi 10:27
 
Bu Kitap Kaçmaz: Bana Öyle Bakma!
Ön siparişe sunulan ve Kent Kitap imzasını taşıyan Bana Öyle Bakma! 8 Ocak 2016'dan itibaren tüm kitapçılarda kitapseverleri bekliyor...
Güncel Haberi
Bu Kitap Kaçmaz: Bana Öyle Bakma!

Ön siparişe sunulan ve Kent Kitap imzasını taşıyan Bana Öyle Bakma! 8 Ocak 2016'dan itibaren tüm kitapçılarda kitapseverleri bekliyor... Kitabın genç yazarı Esra Erdal ile, "Bana Öyle Bakma!" hakkında keyifli bir sohbet yaptık.

-Öncelikle merhaba. Genç ve yeni bir yazarsınız.

Merhaba. Bana Öyle Bakma ilk kitabım.

-İlk olarak kitabın yayın aşamasında ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Ben wattpad’de yazıyordum. Yayınevi  yazılarımı beğenmiş. Wattpad aracılığıyla bana uluştılar. Ben de yazılarımın tamamını yolladım. Okudular ve basmaya karar verdiler. Çok kısa bir sürede de çıktı zaten. Bana teklif geldiği için de bir zorluk yaşamadım.

-Baskı için bir miktar ödediniz mi?

Bir ücret ödemedim. Sonuçta ben yazarım. Hem yayınevi hem de ben para kazanıyorum bu işten. Çoğu yayın evi kitabı basmak için yüksek miktarlarda ücret talep ediyor fakat beğendikleri eserleri ücretsiz basmaya karar veriyorlar.  Buna karar verirken de ince eleyip sık dokuyorlar.

-Yayınevinin size yaklaşımı nasıldı?

Yayınevi ile bir sözleşme yapıyorsunuz zaten. Karşılıklı anlaştıktan sonra bi sıkıntı olmuyor. Ne istersem yaptılar. Yayınevinden gayet mennunum.

-Peki genç yazarlar isimlerini nasıl duyurabilirler ?

Reklam ve tanıtım sayesinde isimlerini duyurabilirler. Tabii sosyal medyada da aktif olmaları gerekiyor. Sosyal  medyanın günümüzde çok büyük bir etkisi var. Fazla etkili olmalılar söyleşi ve kitap fuarlarına katılmalılar.

-Hiç kitabı olmayan yazarların yayınevleriyle iletişimi nasıl sağlanabilir?

Yayınevlerine dosya göndermeleri gerekiyor. Bu süreç biraz uzun çünkü editörlerin okuması ve incelemesi uzun sürüyor genelde 2-3 ayı buluyor.Eğer ilk kitabınız ise yayınevleri genelde okumadan doluyuz şeklinde dosyanızı geri çevirebiliyorlar bu yüzden birçok yayınevine dosya yollamak şansınızı arttırıyor.Tabii bu süreçte olumsuz bir yanıt da alabilirsiniz.

-Peki kitaptan bir parça göndermek eğer beğenirseniz bütünüyle göndereyim gibi bir şey diyebilir miyiz kabul ederler mi ?

Açıkçası yayınevleri yoğun olduğu için uğraşmak istemiyorlar. Kesinlikle kitabın tamamını yollamamız gerektiğini aksi taktirde dikkate alınmayacağını belirtiyorlar.

-Kitabınızı bize özetleyebilir misiniz ?

   Herkesin bir hikayesi vardır değil mi? Kiminin mutlu sonla biten kiminin mutsuz... Hayatta herkes; kendi hikayesinin başrolüdür ve  herkes aşık olmuş,  herkes acı çekmiştir... İşte bu kitapta Salih ile Belinda'nın hikayesi... Cesaretin ve muhteşem aşkın hikayesi... Hayattan sıkılmış, bunalıma girmiş bir adam... Bir yılı aşkın bir süredir kafasında kurguladığı bir intihar planı var. Planını gerçekleştirmek üzereyken hiç tanımadığı bir adam hayatının tamamen değişmesine sebep oluyor. Salih'e: ''İlla intihar edeceğim diyorsan önce git büyük bi miktar para bul bir yerlerden dilediğin gibi harca, hayatını yaşa sonra intiharını et nasıl olsa bu parayı geri ödemen gerekmeyecek'' diyerek akıl veriyor. Salihte Bay K'yı dinleyerek parayı bir şekilde buluyor. Her şey çok güzel giderken, eğlenip; tozarken Belinda diye bir mekanda tanıştığı güzel ve gizemli bir kadın hayatını tamamen değiştirerek Salih'in yaşama tutunmasını ve hayattan zevk almasını sağlıyor.

  Belinda'nın Salih'in hayatına girmesi tüm planları altüst ediyor ve Salih'in işleri planladığı gibi gitmeyince başı aldığı para yüzünden belaya giriyor. Salih'in neden bu duruma geldiğini ise aralarda geçmişe dönüşlerle anlayabiliyoruz. Ağırlıklı olarak kitap aşk anlatsa da macera ve aksiyonu da içerisinde barındırıyor. Ne de olsa aşk; Cesurlar içindir...

-Kitap çıkartmak isteyen kişilere ne tavsiye edebilirsiniz?

Bol bol kitap okumalı ve film izlemeliler. Böylece ufukları gelişir, bakış açıları değişir. Kitap okumak onlara yeni şeyler kazandırır. Ne kadar çok kitap okurlarsa dünyadan o kadar haberdar olurlar. En büyük tavsiyem kitap okumalarıdır.

-Sevdiğiniz ve takip ettiğiniz bir yazar ya da yazarlar var mı?

Ahmet Batman ve Kahraman Tazeoğlu'nun tarzı hoşuma gidiyor. Genelde kitaplarını okurum.

-Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz bize bahseder misiniz?

Kitap yazmak gibi bir düşüncem yoktu açıkcası.Senaryo yazmayı düünürken bir anda arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine yazmaya başladım.Yayınevi teklif edince de kitap olmasını kabul ettim.

-Peki kitap yazmak zorlu bir süreç mi? Bir kitabı yazmak ne kadar bir süre alıyor?

Betimlemeleriniz ve hayal gücünüz iyiyse çok zorlancağınızı zannetmiyorum.Yazarken en önemli şey keyif almak tabi. Ben yazarken oldukça keyif alarak yazıyorum. Geçen zamanın farkına bile varmıyorum. Kitabı yazmak kişiden kişiye değişir tabi. Bazen aylar bazen yıllar alabilir. Ama ben üç günde bitirdim diyebilirim. Kafamda oturttuktan sonra yazıya dökmem üç günümü aldı.

-Kitabınızın oldukça dikkat çeken bir kapağı var. Bu fikir kime ait?

Kitabımın kapağının sıradan olmasını istemedim. Bu yüzden üç boyutlu bir tasarım yapmak istedim. Hem ismine hem de tarzına uygun bir kapak tasarladım. Grafikerde istediğim şekilde kapağımı tasarladı.

-Kitabınızın en beğendiğiniz bölümünden örnek verebilir misiniz?

''Sevgilim?

Soru işareti, çünkü orada mısın bilmiyorum.

Orada mısın? Kiminlesin, üşüyor musun merak

ediyorum.

Bu havalar üşütüyor.

Merak ediyorsan eğer ben de üşüyorum.

Ama havalardan değil.

Yokluğundan...''

-Kitabınız çıkmadan oldukça ilgi gördü. Bu ilgiden mennun musunuz?

Evet bir çok gazete ve dergide Bana Öyle Bakma'nın haberleri yapıldı. Bir çok sitede de olumlu yönde eleştiriler gördüm. Bu da beni mutlu etti tabii.

-İkinci bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

Elbette. Yazmaya başladım bile ama bu kitabımın tarzı oldukça farklı olacak ve daha çok gençlere hitap edecek. Diğer kitabımın üzerinde daha çok çalışacağım.

-Peki kitabınız çıktığında ailenizi ve çevrenizin tepkisi nasıl oldu?

Ailem böyle bir şey beklemiyordu tabii ama mutlu oldular ve sonuna kadar beni destekliyorlar. Çıkan haberlerden dolayı da şaşkınlar. Bu kadar ilgiyi onlarda beklemiyorlardı. Çoğu arkadaşım beni taktir etti. Genel olarak olumlu tepkiler aldım.

-Bir bayan olarak neden bir erkek gözünden hikayenizi anlattınız?

Aşık olan ya da acı çeken taraf her zaman kadınlar değildir.Ben de bu yüzden bir de olayları erkek gözünden anlatmak istedim.Erkekler de aşık olur,acı çeker ve ağlar...

-Neden romanınıza Bana Öyle Bakma! Koymayı tercih ettiniz?

Hikayemin baş karakteri Salih, Belinda adlı kadının bakışlarına aşık oluyor. Bakışları onu etkiliyor ve bir türlü etkisinden kurtulamıyor bu yüzden romanımın ismi Bana Öyle Bakma!

-Peki böyle bir konuyu yazmak nerden aklınıza geldi Esra Hanım?

Açıkcası konu hakkında bir fikrim yoktu. Gece birden aklıma geldi. Olayları kafamda kurgulayıncada konu hoşuma gitti ve yazmaya başladım.

-Baş karakterlerinizin isimlerini neye göre seçtiniz peki?

Salih isminde çok düşündüm ve ismi defalarca değiştirdim. Belinda isminde karar kılmıştım ve onda zorluk yaşamadım.Salih ismini karakterime yakıştırdığım için kullandım.

-Keyifli röportaj için teşekkür ederiz Esra Hanım, yayın hayatınızda başarılar dileriz.

Teşekkür ederim.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ön, siparişe, sunulan, Kent, Kitap, imzasını, taşıyan, Bana, Öyle, Bakma, 8, Oca
Yorumlar
Haber Yazılımı