Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 11:21
 
Büyük Festivale Muhteşem Final
Etimesgut Belediyesi'nin bu yıl 15.'sini gerçekleştirdiği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, özel gösteriler ve 100 bin kişinin izlediği Murat Boz konseri ile sona erdi.
Etimesgut Haberi
Büyük Festivale Muhteşem Final

Türk'ün kutlu toyuna yakışır final: 9 Eylül İzmir'in ve Türk'ün kurtuluş günü kutlandı, Anka Kuşu Kurtuluş Meşalesini yaktı, meydanda kaleler yürüdü. Türk Devletlerinin bayrakları dalgalandı, Adriyatik'den Çin'e büyük Türk dünyasının Etimesgut'taki buluşmasına 1 milyondan fazla başkentli şahitlik yaptı. Başkan Demirel, "Toyumuz düğünümüz, bayramımız, festivalimiz hiç bitmesin. Bu festivale sahip çıkınız. İnşallah seneye 16. festivalde buluşuruz" dedi.
Etimesgut Belediyesi tarafından bu yıl 15.'si düzenlenen ve Anadolu illeri ile Türk Dünyasını Ankara'da buluşturan Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde, final heyecanı yaşandı. 31 Ağustos'ta başlayan ve 10 gün süren festival, 9 Eylül tarihinde düzenlenen final programıyla sone erdi.

Türk Beyleri Kent Meydanı'nda düzenlenen final programına katılım yoğun oldu. Etimesgut'un kardeş şehirleri Kırgızistan'ın Narın Valisi Amunbay Kayıpov ile Azerbaycan'ın Şirvan Vali Yardımcısı Elmira Ageveya, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı İdari İlişkiler Başkanı Emilbek Busurmankulon, Azerbaycan Büyükelçisi Nazar İbrahim, Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova, Bosna Hersek Travnik Belediye Başkanı Admir Hadriemriç, MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ ve 100 bini aşkın başkentli katıldı.
Final etkinlikleri, Etimesgut Belediyesi Gençlik Meclisi Halk oyunları gösterisi ile başladı.

AZERBAYCAN GECESİ
Renkli gösterilerin ardından meydanda Azerbaycan rüzgarı esti. Azerbaycan Büyükelçiliği programında Şirvan Valiliği Milli Musiki ve Milli Dansı ekibi gösterileriyle nefes kesti. Azeri sanatçılar Günay Kerimova, Murat Laçınlı, Türkçe ve Azerice şarkılarıyla büyük beğeni topladılar. Etkinlikler boyunca alanda Türkiye ve Azerbaycan bayrakları yan yana dalgalandı.
Etkinlik sonunda, Şirvan Vali Yardımcısı Elmira Ageyeva, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e Azerbaycan'ın geleneksel çalgılarından oluşan tablo ve yöresel eserler hediye etti. Ageyeva, "Bu büyük festival Türk dünyasını buluşturuyor. Bizim musikimiz, danslarımız, kültürümüz yer alıyor. Kardeş belediyemizin başkanı Enver Bey'e teşekkür ediyorum" dedi.

TÜRKLÜK 'SÖNMEZ ATEŞ'
Türk'ün büyük festivalinin final tarihinin İzmir'in işgalden kurtuluşu ve Türkiye'nin kuruluş günü olan 9 Eylül tarihine denk gelmesi nedeniyle özel bir kutlama programı düzenlendi.
"Türklük Sönmez Ateş" adını taşıyan, çok özel sahnelerin yer aldığı teatral moda gösterisi, büyük beğeni topladı.

Selçuklu Mimarisinden izler taşıyan Türk Beyleri Kent Meydanı'nın kemerli kapılarından önce mehteran takımı, marşlarla girdi. Kurtuluş Savaşı'nın destanını yazan kahraman askerler, kadınlar, gençler, Türklük meşalesinin yandığı kaleyi meydana taşıdılar. Manevi boyuta vurgu için de meydanın birçok noktasında semazenler döndü. Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip Zümrüdü Anka Kuşu, sahneden kaleye uçarak Kurtuluş Meşalesi'ni yaktı. Gösterinin finalinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz sözü "Ne Mutlu Türk'üm diyene" meydanda yankılandı. Onbinlerce başkentli ellerinde Türk Bayraklarıyla İzmir Marşı'nı ve 10. Yıl Marşı'nı okuyarak gösteriye destek verdi. Başkan Demirel de sahnede vatandaşlara eşlik etti.

MURAT BOZ KONSERİ
Festivalin finalini ünlü sanatçı Murat Boz yaptı. Her yaştan Murat Boz hayranı alanı hınca hınç doldurdu. Boz'un sahneye çıkmasıyla meydandaki coşku zirveye çıktı.
Boz sevilen şarkılarını başkentliler için okudu. "Uzun süredir Etimesgut'taki gibi coşku ve kalabalık görmedim. Harikasın Etimesgut" diyen Boz, Etimesgut'a hayranlığını dile getirdi.
Konser sonunda sanatçıya Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel tarafından plaket verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, Festivale, Muhteşem, Final,
Yorumlar
Haber Yazılımı