Haber Detayı
01 Mart 2017 - Çarşamba 21:34
 
Büyükşehir Belediyesi'nden OSBLERE Büyük Destek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, son 5 yılda Başkent sınırlarında bulunan 11 organize sanayi bölgesi (OSB) ile 15 sanayi sitesine de toplam 484 milyon 600 bin TL’lik altyapı ve üstyapı yatırımı yaparak, hem Başkent sanayisinin gelişimine hem de istihdama büyük katkı sağladı.
Ekonomi Haberi
Büyükşehir Belediyesi'nden OSBLERE Büyük Destek

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2011 yılında OSB’lerle imzaladıkları protokolde aylık 3 milyon TL'lik yatırım yapacaklarının yer almasına karşın, bu rakamı ortalama aylık 8 milyon TL’ye çıkardıklarını belirterek, “Bu sayede de Ankara sanayisinin gelişimi için vaat ettiğimizin kat be kat üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca Başkent’te işsizliğin önüne geçilebilmesi adına istihdam rakamlarına da büyük katkı sağladık” dedi.

-SADECE 2016’DA 51 MİLYON TL’LİK YATIRIM DESTEĞİ
Yapılan yatırımlarla tüm Türkiye'ye örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi; son 5 yılda yaptığı yatırımlarla, sanayi bölgelerine büyük destek sağladı. Büyükşehir Belediyesi, sadece 2016 yılında da sanayi bölgelerine yaklaşık 300 bin ton asfalt serdi, 53 kilometre yeni yol açtı, 64 kilometre malzemeli bakım çalışması yaptı. Bunların yanı sıra 22 bin 726 metrekare tretuvar, 15 bin 718 metre bordür, 10 bin adet de bariyer döşeyen Büyükşehir, böylelikle geçen yıl sanayi bölgelerine 51 milyon 403 bin TL yatırım gerçekleştirdi.

-AYLIK HEDEF 3 MİLYONDU; 8 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI
Başkent’te hizmet veren sanayi bölgelerine yatırım desteği için 2011 yılında Başkent’teki sanayi bölgelerinin yöneticileri ve kendisinin katılımıyla imzalanan protokolü hatırlatan Başkan Gökçek, “Daha önce çıkan OSB Kanunu nedeniyle Belediye yetkilerinin bir kısmı OSB’lere devredilmişti. Bu yüzden de OSB’lerdeki bazı işler duraksamaya başlamıştı. Biz de Başkent sanayisinin gelişimine ve Ankara’daki istihdama katkı sağlamak amacıyla OSB’lerle bir araya gelerek bir protokol imzaladık. Protokolde, bünyelerinde sağlayacakları istihdama karşılık, aylık 3 milyon TL’lik yatırım yapmayı kararlaştırdık” diye konuştu.
Bu protokolün ardından, pek çok konuda yatırım desteği çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, planlanan rakamın çok üzerine çıkarak, aylık 8 milyon TL’yi aşan bir rakamı bulan yatırıma imza attığını kaydeden Başkan Gökçek, “Aslında bizim 5 yılda yapmayı vaat ettiğimiz rakam 180 milyon TL. Ancak biz Başkent sanayisi için vaat ettiğimizin çok üzerinde bir yatırıma imza atarak, bu rakamı 485 milyon TL gibi bir yatırımla taçlandırdık” dedi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SANAYİ SİTELERİ
Başkent Ankara sınırlarında 11 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve 15 sanayi sitesi bulunuyor.
Ankara’daki OSB’ler:
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), İvedik OSB, Başkent OSB, ASO 1. Sincan OSB, ASO 2. ve 3. OSB, Anadolu OSB, Polatlı OSB, Şereflikoçhisar OSB, Polatlı Ticaret Odası OSB, Dökümcüler İhtisas OSB, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB.

Sanayi Siteleri:
Çınar Sanayi Bölgesi (Akyurt), Fuar Alanı (Akyurt), Sanayi Bölgesi (Elmadağ), Şaşmaz Sanayi Sitesi (Etimesgut), Galericiler Sanayi Bölgesi (Gölbaşı), Saray Keresteciler Sanayi Sitesi (Kazan), Saray Sanayi Sitesi (Kazan), Nenek Sanayi Sitesi (Mamak), Hurdacılar Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Susuz-Dempa Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Yuva-Anteks Sanayi Sitesi (Yenimahalle), GİMAT (Yenimahalle), OTONOMİ (Akyurt), OSTİM Ayyıldız Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Çubuk Sanayi Sitesi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesi'nden, OSBLERE, Büyük, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı